Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Besiciyi 'şap' korkusu sardı

Hayvan üreticilerinin korkulu rüyası şap hastalığı 4 yıl aradan sonra yeniden ortaya çıktı. Buzağı ölümleriyle sonuçlanan hastalıkla ilgili bakanlık, hayvan pazarlarını karantinaya almaya başladı

Giriş Tarihi: 11.12.2015
Besiciyi 'şap' korkusu sardı
Kars'tan Sakarya'ya kadar yurdun pek çok il, ilçe ve köylerinde 4 yıldan sonra küçük ve büyükbaş hayvanlarda ilk kez ortaya çıkan şap hastalığı üreticiyi korkuttu. İthal edilen besilerden bulaştığı tahmin edilen şap hastalığı için il tarım müdürlükleri pek çok noktayı karantina altına alıp hayvan pazarlarını kapattı. Aşılama çalışmalarının başlatıldığı bölgelerde hayvan telefinin önüne geçmek için veterinerler alarma geçti, hayvan sevkıyatları durduruldu.

BUZAĞILARIN YARISI ÖLÜYOR
Bu konuyu geçtiğimiz günlerde yeni Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'le yaptıkları toplantıda da gündeme getirdiklerini dile getiren Kırmızı Et Üreticileri Birliği Merkez Heyeti Başkanı Bülent Tunç, "Ülke genelinde bir salgın var. Yüzde 50 oranında buzağı ölümleri yaşanıyor. Çiftliklerin bir an önce elden geçirilip kontrol altına alınması gerekiyor" dedi. Bunun özellikle üretici için ciddi bir maddi kayıp anlamına geldiğini ifade eden Tunç, "Çoğu besi çiftliği yeterli bilgi sahibi olmadığı için ilaçları bilinçsizce kullanıyor. Ülke genelinde topyekün bir bilinçlendirme çalışmasının başlatılması gerekiyor" dedi.

SURİYE 'DEN BULAŞTI
Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Şaban Çetizli ise, yaptıkları çalışmada önce Hatay, Antep, Van ve Kars'ta bu hastalığı tespit ettiklerini söyledi. Hastalığın eylül ayı sonunda görüldüğünü vurgulayan Çetizli, "4 yıldır ülkemizde böyle bir hastalık yoktu. Ancak her nedense bu yıl hızlı bir şekilde Suriye hattından gelen hayvanlardan kaynaklandığını gördük" diye konuştu. Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR) Başkanı Mustafa Bılıkçı ise, belli bölgelerde ortaya çıkan şap hastalığı için sevkiyatların durdurulduğunu ve gerekli müdahalelerin yapıldığını kaydetti.

HAYVAN PAZARLARI KAPATILDI
Kars'ta besicilik yapan Acay çiftliğinin yöneticisi Doğu Acay da, bölgede şap sıkıntısının olduğunu, il müdürlüğünün hayvan pazarını kapattığını ve hastalığın tespit edildiği bölgelerin 20 günden beri karantinada olduğunu kaydetti. Acay, tarım il müdürlüklerinin müdahaleleriyle

İL VE KÖYLERDE KARANTİNA BAŞLADI
Van
Kars
Erzurum
Sinop-Boyabat
Burdur
Denizli
Kütahya
Burdur
Kırşehir
Bursa
Ankara
Manisa
Balıkesir
Muğla
Sakarya
Konya

1 AYDA AŞI ÜRETİLİP DAĞITILDI
Bakanlık Müsteşarı Dr. Nihat Pakdil, ülkede 4 yıl aradan sonra ortaya çıkan şap virüsünün yeni bir virüs olduğunun öncekilerle bir bağının olmadığını söyledi. Virüsü ilk Van'da tespit ettiklerini ifade eden Pakdil, "Bu da virüsün sınır dışından geldiğini ortaya koyuyor. Nepal kökenli bir virüs" dedi. Hastalıkla ilgili 1 ay içerisinde aşı ürettiklerini ve ülke geneline dağıttıklarını ifade eden Pakdil şunları söyledi: "Ürettiğimiz aşıyı Dünya Sağlık Örgütü (FAO) bile talep etti. Bizim direktiflerimizle aşılama yapan besiciler sıkıntı yaşamıyor. Aşıları dağıtıyoruz ama özellikle doğu ve güneydoğuda güvenlik nedeniyle bazen hizmet aksıyor. Bazıları da hasta ırkı batıya getirip bulaştırıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Besiciyi 'şap' korkusu sardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN