Yeşil yakıta 92 milyar euro

Paris'teki İklim Konferansı'nda, taslak sonuç bildirisi üzerinde uzlaşma sağlandı. Küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altına düşürmeyi hedefleyen anlaşmayla, gelişmekte olan ülkelere 92 milyar euro yardım yapılacak

Giriş Tarihi: 13.12.2015
Yeşil yakıta 92 milyar euro
Paris'te iki haftadır süren Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'nde anlaşma taslağı hazırlandı. İmzalanmak üzere katılımcılara sunulan nihai taslak, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius tarafından tanıtıldı. Taslak, küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altına düşürmeyi öngörüyor ve 1.5 derecenin altına inme hedefini koyuyor.

92 MİLYAR EURO YARDIM
Gelişmekte olan ülkelere 2020'den itibaren küresel ısınmayla mücadelede her yıl 92 milyar euro yardım yapılması da öngörülüyor. Anlaşmada olabilecek en iyi dengeyi kurmaya çalıştıklarını söyleyen Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, taslağın "adil, kalıcı, dinamik, dengeli ve yasal olarak bağlayıcı" olduğunu belirtti. Fabius'un adil ve yasal olarak bağlayıcı olacağını söylediği taslak bakanların onayına sunulacak. İmzalanması halinde anlaşmanın "tarihi bir dönüm noktası olacağını" söyleyen Fransız bakan, "Tüm dünya nefesini tutmuş, bize güveniyor" dedi.

2020'DE GEÇERLİ OLACAK

Fabius, küresel ısınmanın yol açtığı iklimsel değişikliklerden en çok etkilenen ada ülkeleri ile yenilenebilir enerjilere geçecek yoksul ülkelere 100 milyar dolar mali yardım yapılması noktasında mutabık kalındığını da dile getirdi. Metinde, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı hazırlıklı olunması ve sera gazları emisyonunu azaltan çevreci ve sürdürülebilir ekonomilerin desteklenmesi gibi maddeler öne çıkıyor. Anlaşma, 2020'den itibaren geçerli olacak.

196 ÜLKE İMZALARSA DÜNYADA İLK OLACAK
Taslak, imzalanmak üzere 196 ülkenin temsilcilerine dağıtıldı. İmzalanması halinde anlaşma iklimin korunmasında hemen hemen tüm devletleri taahhüt altına sokan ilk anlaşma olacak. İklim Zirvesi'nin 22'ncisi de 2016'da Fas'ın Marakeş kentinde yapılacak. Paris'te 195 ülkeden temsilcilerin katıldığı organizasyon, 30 Kasım tarihinde başlamıştı.

40 BİN KİŞİ KATILDI
Zirveye 195 ülkeden yaklaşık 40 bin kişi katıldı.Dünyanın uzun vadeli bir iklim uzlaşmasına varmaya yakınlaştığı son toplantı olan 2009 Kopenhag Zirvesi'ne 115 devlet ve hükümet başkanı katılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşil yakıta 92 milyar euro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN