Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'ye katılım faslı 2 yıl sonra tekrar açıldı

Türkiye'nin AB üyeliğinde yeni dönem başladı. Hükümetlerarası Katılım Konferansı sırasında 17 No'lu 'Ekonomik ve Parasal Politika' faslı müzakereye açılacak

Giriş Tarihi: 14.12.2015
AB'ye katılım faslı 2 yıl sonra tekrar açıldı
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım müzakereleri iki yıllık bir aradan sonra buzluktan çıkarılıyor. AB'yi sarsan mülteci krizini çözmeye yönelik anlaşma çerçevesinde bugün Brüksel'de düzenlenecek olan Türkiye- AB Hükümetlerarası Katılım Konferansı sırasında 17 No'lu 'Ekonomik ve Parasal Politika' faslı müzakerelere açılacak. Toplantıya AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır katılacak. Türkiye'nin AB'ye katılım müzakere sürecinde açılan fasılların sayısı 15'e çıkacak. Müzakere sürecinde son fasıl olan Türkiye'nin müzakere sürecinde 14'üncü fasılın açılması çeşitli nedenlerle AB Konseyi, Fransa ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi tarafından bloke edildi. 22 No'lu "Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" başlığı, Fransa tarafından bloke edilen beş fasıldan biriydi. 17 No'lu faslın da Paris'in bloke ettiği başlıktan biri olduğuna dikkat çekiliyor.

ÜST DÜZEY YEMEK
AB Dönem Başkanı Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders'in evsahipliğinde düzenlenecek çalışma yemeğine Volkan Bozkır'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katılacak. Yemekte Suriye sorunu, mülteci krizi ve Türkiye'nin Irak ve Rusya ile yaşadığı gerginlikler konuşulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'ye katılım faslı 2 yıl sonra tekrar açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN