Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yatırımların adresi oldu

Erzurum yeni yatırımların adresi olmaya başladı. Fabrika sayısının hızla arttığı şehirde tarım ve turizmde de canlanma var. Çağrı merkezleri ise ildeki en gözde yatırım alanı

Giriş Tarihi: 14.12.2015
Yeni yatırımların adresi oldu
Türkiye'nin ve Doğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli ticaret merkezlerinden biri olarak gösterilen Erzurum son dönemde yeni yatırımların adresi olmaya başladı. Sanayi yatırımlarının son beş yılda iki kat arttığı şehirde, hizmet sektörü ve turizm alanında da canlanma var. Şehir ayrıca yeni nesil yatırım alanlarından da ciddi pay alıyor. Bu anlamda şehir son dönemde çağrı merkezlerinin adeta üssü olmuş durumda. Üniversite ve genç nüfus avantajının da etkisiyle Türkiye'nin önde gelen birçok şirketi çağrı merkezlerini buraya kaydırmaya başladı. Bugün itibarıyla ilde 4 bini aşkın kişi bu alanda istihdam edilirken, yaratılan katma değer yıllık bir milyar lirayı aşıyor.

OLTU TAŞI DÜNYAYA AÇILIYOR

Erzurumun ekonomisini genel olarak tarım, hayvancılık, sanayi ve turizm oluşturuyor. İpek Yolu üzerinde bulunan şehir binlerce yıllık ticaret kültürüne sahip. Bölgede, Oltu ilçesinde çıkarılan ve yarı kıymetli maden özelliğinde olan Oltu Taşı ve bu taştan yapılan özel aksesuvarlar bölge insanı ve esnafı için önemli bir geçim kaynağı olarak öne çıkıyor. Öte yandan Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Yerel Kapasitenin Artırılması Programı kapsamında 'Oltu Taşı Sınırları Aşıyor' adlı bir proje yürütüyor. Oltu Taşı'nın ve Oltu'nun tanıtımına yönelik olarak reklam ve tanıtım filmleri hazırlanırken, ürünün ihracatına yönelik de etkin çalışmalar sürdürülüyor.

PALANDÖKEN SIKI HAZIRLANDI

Palandöken Dağı, yenilenen kış spor tesisleri ile son yıllarda önemli kazanımlar elde etti. Dağ geneline yayılan yeni altyapı ve tesisler turizm potansiyelini artırdı. Özellikle spor tesislerinin bölge turizmi ve ekonomisine önemli katkıları söz konusu. Dünyanın sayılı kış turizm merkezlerine arasında bulunan Palandöken ve Konaklı'da bakım ve onarım çalışmaları için sadece bu yıl 8.5 milyon lira harcandı. Özelleştirme İdaresi tarafından haziranda başlatılan pistlerin iyileştirilmesi, su tutmayan göletin sızıntısını önleme ve riskli olduğu için çalıştırılmayan gondolların bakım ve onarım işleri tamamlandı. Öte yandan Palandöken Kayak Merkezi'nde kayak sezonu açıldı. Yaklaşık 40 santimetre kar kalınlığına ulaşan merkez, hafta sonu tatilini fırsat bilen pek çok kayak severi ağırlıyor.

BÖLGESİNDE LİDER OLDU

Doğu Anadolu Bölgesi 2001-2015 diliminde 901 bölgesel, bin 352 genel, toplam 2 bin 258 yatırım teşvik belgesi aldı. Bölgesel yatırımlara 5 milyar TL, genel yatırımlara 11 milyar TL toplam 20 milyar TL harcama yapıldı. Bölgesel yatırımlar istihdam hacmi 34 bin 210 kişi, genel yatırımlar istihdam hacmi ise 32 bin 213 kişi oldu. Erzurum bölgenin yatırım liderlerinden biri olarak öne çıktı. Şehir, 2001-2015 arasında bölgedeki teşvikli yatırımların yüzde 38'ini tek başına almayı başardı.

ÖĞRENCİ POTANSİYELİ YÜKSEK
1957'de kurulan Atatürk Üniversitesi, şehirde ticari anlamda da canlılık sağlıyor. 100 bini aşan öğrenci sayısına ulaşan üniversite sadece şehir merkezine değil, Erzurum'un tamamına büyük bir ekonomik potansiyel sağlıyor.

KOVANDA YENİLİK VAR
Bal, Erzurum'da ilinde kırsal kesimde birçok hanenin önemli geçim kaynaklarından biri. Erzurum'un hemen her ilçesinde bal üretimine rastlamak mümkün. Son dönemde ciddi bir atılım yapan sektör, modern ve yenilikçi üretim modellerine geçiyor. Örneğin Kafkas ırkı olarak bilinen arıların artık sadece balından istifade etmek istemeyen Erzurumlu arıcılar milyon dolarlık bir sağlık ekonomisi yaratmayı hedefliyor. Erzurum Arıcılar Birliği ve Atatürk Üniversitesi'nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarda arı zehri ve sütünden polene kadar 12 farklı çeşitte ürün elde ediliyor. Gramı 100 dolara satılan arı sütü MS hastalığının tedavisinde kullanılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yatırımların adresi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN