Türkiye'nin en iyi haber sitesi

364 bin doz aşı teröre takıldı

Doğu'da yaşanan terör olayları hayvancılığı vurdu. Bakanlığın şap hastalığı için ürettiği aşılar terör yüzünden bölgeye ulaşamıyor

364 bin doz aşı teröre takıldı
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde halkın en önemli geçim kaynağı olan hayvancılık, terör olayları nedeniyle bitme noktasına geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, şap hastalığını önlemek için Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya son iki buçuk ayda toplam 364 bin 250 doz aşı gönderirken, söz konusu aşıların terör olayları ve örgütün engellemeleri nedeniyle büyük oranda uygulanamadığı saptandı. Veteriner hekimler ise bölgede görev yapamaz hale geldi. Türkiye'nin 14 milyon civarında olan büyükbaş hayvan varlığının neredeyse yarısını karşılayan bölgede çözüm sürecinde yasaklı meraların hayvancılığa açılması ile şaha kalkan hayvancılık, şu sıralar en kötü dönemini yaşıyor.

5 MİLYON DOZ AŞI ÜRETİRİZ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nihat Pakdil, haftada 5 milyon doz aşı üretebilme kapasiteleri olduğunu ancak Doğu ve Güneydoğu'daki terör sıkıntısı nedeniyle aşılama işlemlerine istedikleri gibi devam edemediklerini söyledi. Pakdil, aşı ulaşamadığı için hastalığın etkisini artırdığı Doğu illerinde şap hastalığına yakalanan hayvanların Batı'ya getirildiğini ve hastalığın bu yolla yayıldığını kaydetti.

HAYVAN SATIP GÖÇ EDİYORLAR
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç ise, terörün yaşandığı bölgelerdeki besicilerin ellerindeki hayvan varlığını satıp göç etmeye başladığını söyledi. Terör olaylarının hayvancılığa büyük bir darbe vurduğunu dile getiren Tunç, batı illerinde aşılama yapılsa da Doğu'daki sıkıntının önüne geçilmediği sürece hastalığın da yayılmasının durdurulamayacağını kaydetti. Tunç, "Doğu'da insanlar hayvanlarını yok pahasına satıp bu işi hızla bırakıyor. Üreticiler bu işten çok ciddi yara aldı. 2 yılda toparlanan süreç yeniden çıkmaza girdi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
364 bin doz aşı teröre takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN