Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bavul Anadolu'ya gitti

Rusya'ya mal satamayan Osmanbey esnafı Anadolu'yu radarına aldı. Müşteri tavlamak için İç Anadolu ve Karadeniz'i dolaşan tekstilcilere, Güngören de rakip oldu

Giriş Tarihi: 15.12.2015
Bavul Anadolu'ya gitti
Rusya'ya ihracatta sıkıntılı bir döneme giren Osmanbey piyasası, nakit akışını sağlamak için Anadolu'ya yöneldi. Ellerinde çantayla Ankara, Kırşehir, Nevşehir, Niğde gibi İç Anadolu illeriyle Karadeniz'deki müşterileri tek tek ziyaret eden İstabullu esnaf, buraya yapılan satışı artırmayı hedefliyor. İç piyasadaki rekabet ise oldukça yoğun. Merter'deki esnafa ucuz mal üreten Güngören atölyeleri de artık toptan satışa başladı. Güngören'de malların 3-5 TL'ye satıldığı ucuzcu bir piyasa oluştu. Anadolu'dan Güngören'e mal almaya gelen esnaf, bu ürünleri kendi illerindeki 400-500 metrekarelik mağazalarda satmaya başladı. Osmanbey, Laleli gibi toptan satışın yapıldığı bölgelerde showroomları olan Ayhan Tekstil'in Yönetim Kurulu Başkanı Cem Karabulut, "İç piyasada rekabet çok yoğun. Vade süreleri 6-7 ay. İhracata peşin para çalışan firmalar böyle uzun vadelere alışkın değil. İşleri bir de Güngören piyasasının pazara sunduğu 3-5 liralık kalitesiz mallar da etkiliyor" dedi.

MÜŞTERİYİ KÜSTÜRDÜLER

Osmanbey piyasasının en büyük müşterisinin Laleli olduğunu belirten Karabulut, "Laleli'de Rusya'dan dolayı işler düştü. Şimdi Osmanbey esnafı Anadolu'ya yüklendi. Ancak bunca yıldır iç pazardaki firmaların yüzüne kimse bakmadı. Şimdi devran döndü" dedi. Karabulut, kendilerinin ihracat ve iç pazara hep eşit mesafede olduklarını belirterek, "Türkiye'deki müşteriyi hiç küstürmedik" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bavul Anadolu'ya gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN