'dan elektrik kararı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (), "Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Hedef Kayıp Oranlarının Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esasları" kabul etti.

Giriş Tarihi: 15.12.2015 11:10
EPDK'dan elektrik kararı

Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre, elektrik dağıtım şirketlerinin hedef kayıp oranları (HKO), bu şirketlerin son 3 yıllık dönemde kesinleşen yıllık teknik ve teknik olmayan kayıp oranı (KKO) değerlerinden hareketle belirlenecek.

İNDİRİM UYGULANACAK

Son 3 yıllık dönemde ağırlıklı ortalama KKO değeri Kurul tarafından uygulama dönemi için belirlenen eşik değer ve altında olan şirketler ile ağırlıklı ortalama KKO değeri eşik değerden büyük olan şirketler için ayrı ayrı hedefler belirlenerek, teknik ve teknik olmayan kayıp oranları düşürülmeye çalışılacak.

Öte yandan, Akedaş Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi'nin talep ettiği, düzenlemeye esas yatırım maliyetini 2015 yılı için 9 milyon 404 bin 22 lira olarak revize edilmesine karar verildi.

USUL VE ESASLAR'DA DEĞİŞİKLİK

Total Oil Türkiye Şirketi'nin İzmir Aliağa'daki Akaryakıt Depolama ve Dolum Tesisine ilişkin depolama tarifesinin, kara ve deniz yolu ile teslim etme hizmet fiyatının metreküp başına 5 lira olması kararlaştırıldı. Bu şirket, benzin ve motorin ürünlerinin depolama hizmet fiyatlarında 10 bin metreküp üzerindeki depolanma işlemleri için yüzde 30'dan yüzde 66'ya kadar indirim uygulayabilecek.

Ayrıca , Elektrik Piyasası Dağıtım Sistemi Düzenlemeye Esas Yatırım Harcamalarının Belirlenmesi ve Gerçekleşmesinin İzlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar'ın geçici 2. maddesinde değişiklik yaparak, elektrik dağıtım şirketlerinin 2011-2015 uygulama dönemine ait onaylanmış yatırım planını gösteren Ek-1 tablolarını, uygulama dönemine ilişkin onaylı yatırım planında belirtilen harcama tutarının, uygulama dönemi ve uygulama yılı bazında aynı kalması şartıyla 2015 yılı içinde bir defalık, yatırım karakteristikleri arasında aktarma yaparak 15 Aralık 2015 tarihine kadar onaylamak üzere tekrar kuruma sunmalarına karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EPDK'dan elektrik kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN