Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kısa vadede TL’de kal Kredi için acele etme

Kritik Fed toplantısı, önümüzdeki dönemde yatırım kararlarını da etkileyecek. Kısa vadede mevduat, orta vadede borsa öne çıkarken, kredi kullanmak için de acele edilmemesi gerekiyor

Giriş Tarihi: 15.12.2015
Kısa vadede TL’de kal Kredi için acele etme
ABD Merkez Bankası'nın (Fed), yaklaşık 10 yıl aradan sonra ilk faiz artırımını yarın gerçekleştirmesi bekleniyor. Piyasalar çeyrek puanlık artırımı fiyatlarken, Başkan Jannet Yellen'in yapacağı açıklamalar, özellikle 2016 yılının rotasının şekillenmesinde etkili olacak. Yatırımcıların önümüzdeki dönemde alacağı kararlar da Fed'in izleyeceği yol haritasına bağlı olacak. Fed'in faiz artırım hızı ve söylemlerinin piyasaların yön tayininde etkili olacağı yeni dönemde, Türk yatırımcıları da zorlu bir süreç bekliyor.

MEVDUAT ÖNE ÇIKACAK


Dolar dün tekrar 3 lira sınırına dayanırken, borsa 70 bin puanın altına geriledi. Petrol de 11 yılın dibine indi. Piyasalarda hareketliliğin artacağı bu yeni dönemde, tasarrufların nerede değerlendirileceği konusu büyük önem taşıyor. Analistler özellikle kısa vadede TL mevduatın tercih edilebileceğine dikkat çekerken, kredi kullanımında ise acele edilmemesi gerektiği görüşünde. Fed'in 0.25 baz puanlık artırımının fiyatlara yansıdığına işaret eden uzmanlar, dövizde Merkez Bankası'nın sert hareketlere müsaade etmeyeceğini ileri sürüyor. Şu anda yüzde 9.5-11 arasında bulunan mevduat faizlerinin, 12'nin üstüne yükselmesi bekleniyor. Aylık yüzde 1.25'i aşan ihtiyaç kredisi faizinin kısa vadede 1.4'e, konut kredisi faizinin ise 1.15'ten 1.25'e kadar çıkabileceği belirtiliyor.

FAİZDE KRİTİK EŞİK : %11


Gösterge tahvilin faizinin yüzde 11'e dayandığına dikkat çeken ALB Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan, "Gösterge faiz yüzde 11-12 bandına yerleşirse bu durum mevduat ve kredi faizlerine de yansır" dedi. Finansinvest Yatırım Danışmanlığı ve Pörtföy Yönetimi Müdürü Serdar Pazı da, "Mevduat ve kredi faizlerinde yüksek seviyeler korunacak" diye konuştu.

DEV BİLANÇOYA DİKKAT!

Fed'in bilanço büyüklüğünün yaklaşık 5 kat artarak 4.5 trilyon dolara ulaştığına dikkat çeken uzmanlar, "FED'in bilançosu kalıcı olarak küçülmedikçe faiz artırımların etkisi geçici kalacak. Faiz artırıp da sonradan bunu geri alan merkez bankalarının ortalama 'geri dönüş' süresi 16 ay. Fed tekrar faiz indirimine dönebilir" dedi. Standard Chartered Bank da, Fed'in Aralık 2016'da faizi indireceğini ileri sürdü.

FİYATLARA OLUMLU ETKİ

Fed'in normalleşmesi ile TCMB'nin de sadeleşme sürecine girmesinin TL varlıkları olumlu etkiyeceğini ifade eden Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, "Fed'in kademeli artırımları varlık fiyatlarını olumlu etkiliyor. Yatırımcılar için hisse senetlerini tavsiye etmekteyiz. Risk iştahının arttığı dönemlerde bankalara ve faize hassas emlaka yönelik GYO hisselerine yönelim, risk iştahının azaldığı dönemlerde sanayi ve otomotiv sektörüne yönelim tavsiye etmekteyiz" dedi.

KISA VADEDE FAİZ

Fed'in çarşamba günü 25 baz puanlık faiz artırımı yapmasını beklediklerini vurgulayan Global Menkul Değerler Araştırma Kıdemli Müdürü Gökhan Uskuay, "Yatırımcılar kısa vadeli faizleri 2016 yılı boyunca tercih edebilir. Son bir ayda yüzde 20'nin üzerinde değer kaybeden ve önemli bir yabancı çıkışı gerçekleşen borsa, orta-uzun vadede önemli fırsatlar barındırıyor. Kısa ve uzun vadeli kredi faizlerinde düşüş beklenmemeli" dedi.

ÜÇ İHTİMALDEN HANGİSİ...

1- 0.25 PUAN ARTIRIM:
Dolar 2.90-3 TL aralığında yatay hareket eder

2-
0.50 PUAN ARTIRIM:
Dolar 3.07 TL'yi geçer. Borsa 65 binli seviyelere iner.

3-
ARTIRIM OLMAZSA:
Kısa vadede olumlu ama orta vadede sıkıntılı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kısa vadede TL’de kal Kredi için acele etme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN