Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akfen ve EBRD'den 100 milyon $'lık imza

EBRD, Akfen Holding'in yenilenebilir enerji şirketlerine 100 milyon dolar yatırdı. CEO Güçsav, "Gelecek para yeni yatırımlara aktarılacak" dedi

Giriş Tarihi: 16.12.2015
Akfen ve EBRD'den 100 milyon $'lık imza
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Akfen Holding'in enerji şirketlerine ortak oldu. EBRD, holdingin bağlı ortaklıkları Akfenhes Yatırımları ve Enerji Üretim A.Ş., Akfenres Rüzgâr Enerjisi Yatırımları A.Ş. ile birlikte güneş enerjisi alanında faaliyet gösteren ve Akfen Holding'e devri için hisse satış sözleşmesi imzalanan Karine Enerji şirketine yatırım yapacak. Akfen Holding, yapılan görüşmeler neticesinde yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren bağlı ortaklıkları Akfenhes, Akfenres, Akfen Toptan ve Karine GES'in bir çatı altında toplanarak yapılandırılacak olan yenilenebilir enerji şirketinin toplam yüzde 20 hissesi için EBRD'nin 100 milyon dolar vereceğini açıkladı. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, EBRD ile yenilenebilir enerji alanında iddialı olacaklarını söyledi. Akın, "Önümüzdeki 3 yıl içinde güneş enerjisinde 200 megavata ulaşacağımızı düşünüyoruz. Bunun dışında rüzgâr ve jeotermal enerjide de iddialı olacağız" dedi.

YENİ YATIRIMLAR YOLDA
Akfen Holding CEO'su Süha Güçsav ise "Şirkete EBRD tarafından aktarılacak tutarlar halen devam eden yatırımlar ve bundan sonra karar verilecek yeni yatırımların gerçekleştirilmesinde kullanılacak" diye konuştu. Güçsav, organik ve inorganik yapılarla HES, RES ve GES projelerini çeşitlendireceklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akfen ve EBRD'den 100 milyon $'lık imza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN