Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'de enstitü açıyor

Dünya çapında tasarım yarışmalarının ödüllü ismi Ayşe Ören, ünlü uzay madencisi Deep Space'in dikkatini Türkiye'ye çekti. Kuruluş, Türkiye'de uzay teknolojileri enstitüsü kurmak istiyor

Giriş Tarihi: 16.12.2015
Türkiye'de enstitü açıyor
Meteorlardaki milyarlarca dolarlık madenleri çıkarmak için kurulan Deep Spaces Industries şirketi, Türkiye'de bir enstitü açmak için harekete geçti. 2009'da yapılan Michael Jackson Live Forever Anıt tasarım yarışmasında dünya birincisi olan iç mimar ve sanatçı Ayşe Ören, 2013'te ABD'de NASA bilimdamları ve Deep Spaces'in sahibi Rick Tumlinson gibi uzay teknolojisinin duayenlerinin önünde yaptığı sunum sonrası kuruluşun ilgisini Türkiye'ye çekmeyi başardı. Boğaziçi Üniversitesi Teknoparkı'na kabul edilen tek tasarımcı olan Ören, Deep Space'in Türkiye'de bir enstitü açmak istediğini söyledi. Ören, "Amaçları uzay teknolojileri alanında araştırmalar yapmak ve buradan yetişen Türk bilim insanlarını uzay madenciliği ya da mimarisi alanında istihdam etmek" dedi.

MARS İÇİN TASARIM TALEBİ
Şirketin patronu Rick Tumlinson'un sunumdan sonra kendisinden uzay mimarisiyle ilgili tasarımlar yapmasını istediğini anlatan Ören, "Mars City Design isimli bir girişimden bahsetti ve uzun vadede burada yer almamı istedi. Mars'a kurulacak yerleşim birimlerinden uzay gemilerine kadar birçok alanda yeni tasarımlar yaptıklarını anlattı" diye konuştu. NASA Washington ofisinden Alexander MacDonald'la da tanıştığını vurgulayan Ören, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'nin uzayla ilgili bir takım çalışmalar yaptığından haberleri olduğundan bahsettiler. Türkiye'ye yönelik projelerle ilgili benimle teması sürdürmek istediklerini ve işbirliğine açık olduklarını ifade ettiler. Michigan Üniversitesi'nden Theodore W. Hall da sunumumu çok beğendiğini ve temmuz ayında Viyana'da yapılacak konferansa da konuşmacı olarak katılmamı istedi."

THY DESTEK VERİYOR
Ören, yurtdışı konferans çalışmalarında Münevver Topbaş'ın şahsi olarak sponsor olduğunu ayrıca Türk Hava Yolları, Boyner, Aymarka Network, Türk Kültür Derneği, Barış Tansever'in de destek verdiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de enstitü açıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN