Çeyiz yardımı ülke sınırlarını aşacak

Giriş Tarihi: 17.12.2015 15:34
Çeyiz yardımı ülke sınırlarını aşacak

Yardımdan "Gurbetçi"lerin de yararlanabilmesi için Türk vatandaşlığından izinle çıkan "Mavi Kart" sahipleri ve üçüncü dereceye kadar alt soyları da kapsama alındı.

Yapılan düzenleme ile dünya evine girecek gençler için getirilen "Çeyiz hesabı" uygulamasından gerekli koşulları taşıyan "gurbetçi"ler de yararlanabilecek.

"Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik", 4 ay sonra yürürlüğe girmek üzere dün Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlemenin, hem Türkiye'de oldukça düşük düzeylerdeki bireysel tasarrufu desteklemesi hem devlet katkısı uygulanması hem de özel korunan tasarruf olması bakımından avantajları bulunduğu bildirildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, yönetmelikte sadece Türkiye'de yaşayan vatandaşların değil aynı zamanda "gurbetçi"lerin de "Çeyiz hesabı"ndan faydalanmasına yönelik düzenlemeler bulunuyor.

Buna göre Türk vatandaşı olup gerekli izni alarak bunu kaybeden Mavi Kart sahipleri ile üçüncü dereceye kadar alt soyları da çeyiz yardımı hakkından yararlanabilecek.

İkamet şartı olmadığı için yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının da çeyiz yardımı alabilmesini sağlayan uygulama, 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapanları kapsıyor.

Uygulamadan faydalanmak isteyen Mavi Kart sahiplerinin de sistemde "Çeyiz hesabı" açması gerekiyor.

-Hesabın Türkiye'de açılması zorunlu

Sisteme dahil olmak için Türkiye'de kurulu mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açtırılması zorunlu.

Bu hesabın mutlaka Türk bankalarının yurt içi şubelerinde açılması şartı aranıyor. Yurt dışında yaşayan vatandaşın, Türkiye'de kurulu bankalardan birinin bu ülkedeki şubesinde hesap açtırması kabul edilmeyecek.

-Çeyiz hesabında 3 yıl kalma şartı

Çeyiz hesabının yalnızca Türk lirası cinsinden olması istenen uygulamada, bankada hesap açtırmak yetmiyor, aynı zamanda bu sistemde asgari 3 yıl kalmak gerekiyor.

Hesaba yatırılması gereken miktar kişinin isteğine bağlı olacak ancak hesapta ne kadar fazla birikim sağlanırsa devlet yardımı o kadar yüksek olacak.

Türk vatandaşlarına yönelik şartlar, Mavi Kart sahibi gurbetçiler için de geçerli. Bu çerçevede 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapan ve daha önce çeyiz hesabı açtıranların devletin çeyiz yardımından faydalanma hakkı olacak. Bu durumdaki kişilerin çeyiz hesaplarına, evliliklerini müteakip ilgili bankaya başvurmaları halinde devlet katkısı ödenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeyiz yardımı ülke sınırlarını aşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN