Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanlar'a özür dileten teknoloji

Giriş Tarihi: 18.12.2015
Almanlar'a özür dileten teknoloji

Mesan, taklitçi suçlamasıyla stantları basılan Türkler'in intikamını aldı. Almanlar 'Bizi taklit ettiniz' dedi. Şirket, belgeyle 'Asıl siz bizi taklit etmişsiniz' tepkisini gösterdi. Almanlar özür dilemek zorunda kaldı

Yıllardır her fuarda İHKİB yabancı şirketlerin 'ürünlerimizi taklit ettiniz' suçlamalarıyla karşılaşan Türk firmaları, artık inovasyon dersi veriyor. Yabancıların, "Türkler yeni ürün geliştiremez, olsa olsa bizden çalmıştır" mantığıyla avukatlarıyla yaptıkları baskınlar ters tepmeye başladı. Bunun son örneğini Mesan Kilit'in sahibi ve İstanbul Demir Ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Rıdvan Mertöz anlattı. Mertöz, Alman firmanın attığı iftiranın geri teptiğini söyledi. Olayın 2011 yılında Almanya'da katıldıkları fuarda meydana geldiğini anlatan Mertöz, Almanlar'ın gerekli cevabı alarak geldikleri gibi geri gittiklerini söyledi. Rıdvan Mertöz, "Mesan'ın rakibi olan Alman Emka yetkilileri, standımıza gelip jeneratörler için üretilen ileri teknoloji ürünü kilidi önce kendilerinin geliştirdiğini, bizim de onu taklit ettiğimizi ileri sürdüler. Şirketin Ar-Ge bölüm başkanı ve avukatları bu ürünü kaldırmamız gerektiğini, yoksa polisle gelerek zorla kaldıracaklarını belirttiler. Bu konuda bizi ikaz ettiler" dedi.

BİZ DAHA ÖNCE YAPMIŞIZ

Almanlar'ın patent belgesini istediğini söyleyen Mertöz, şöyle devam etti: "Bir saat sonra belgelerimiz ve bu ürünü ilk olarak bizim sattığımıza dair fatura geldi. Biz ürünün patentini Aralık 2008'de almışız. Ocak 2009'da da üretimi gerçekleştirmiş ve aynı yıl satmışız. Biz de onlara patent tarihi sorduk. Onların patenti Mart 2009'da yani bizden 1 yıl sonra." İDDMİB Başkanı Rıdvan Mertöz, ardından Almanlar'a "Şimdi bizim sizin standı basıp, ürünleri toplatmamız gerekiyor. Çünkü siz bizim ürünü taklit etmişsiniz. Siz Türkler'i yıllarca taciz rahatsız ettiniz" dediğini anlattı. Mertöz, o tarihten sonra da Almanlar'ın bir daha kendilerini rahatsız etmediğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanlar'a özür dileten teknoloji
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN