'Türkiye bir yıldız olabilir'

ABD Merkez Bankası'nın faiz artırım sürecinde, gelişen ülkeler arasında Türkiye'nin öne çıkması bekleniyor. Analistler, düşen petrol ve cari açıkla Türkiye'nin pozitif ayrışacağı görüşünde

Giriş Tarihi: 19.12.2015
'Türkiye bir yıldız olabilir'
ABD Merkez Bankası (Fed), piyasaları Mayıs 2013'ten beri hazırladığı faiz artırımını nihayet gerçekleştirdi. Yaklaşık 10 yıl sonra yapılan faiz artırımı beklentiler doğrultusunda 25 baz puan olurken, önümüzdeki döneme ilişkin olarak verilen 'kademeli artırım ve yumuşak geçiş' sinyali piyasalarda iyimser bir hava yarattı. Özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarında bir rahatlama gözlenirken, Türkiye de bundan payını fazlasıyla aldı. Borsa İstanbul üç günde yüzde 6.3 yükselirken, dolar da 2.90 TL'ye geriledi. Türkiye'nin mali disiplini koruduğuna dikkat çeken yabancı analistler, cari açıktaki gerileme ile birlikte finansman ihtiyacının da azaldığını vurguladı. Fed'in faiz artırım sürecinde Türkiye'nin öne çıkacağı vurgulanırken, yapısal reformların da buna destek olacağı görüşünde.

TÜRKİYE GÖZDE ÜLKE OLACAK
Türkiye'nin ekonomik ortodoks politikalara dönerek ve gerçek bir reform programının gücüyle kazananlar arasında yer alabileceğini belirten Nomura Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMEA) Bölgesi Stratejisti Timothy Ash, "Türkiye'nin makro koşulları o kadar da kötü değil ve Türkiye bir yıldız olabilir, olmalı da. Düşen petrol fiyatları Türkiye için bir imkân sunuyor" dedi. Düşük cari açıkla beraber Türkiye'nin kendini ayrıştırma fırsatı olduğunu belirten Roubini Global Economics ekonomisti Mert Yıldız, "Yüzde 3 büyümeyle bile Türkiye gelişen piyasa yatırımcılarının gözdesi olacak" dedi. ABD ekonomisindeki toparlanmanın Türkiye ekonomisini talep açısından olumlu etkileyebileceğine işaret eden analistler, "Faiz artışlarının kademeli gerçekleşmesi de borçlanma maliyeti ve kur riski açısından faydalı olabilir" değerlendirnesinde bulundu.

DEUTSCHE BANK: TL YÜKSELECEK
Fed'in faiz artırımının ardından Türk Lirası'na ilişkin bir not yayımlayan Deutsche Bank analistleri de, para birimine dair risklerin halihazırda fiyatlandığına dikkat çekerek, önümüzdeki yıl TL'nin yüzde 3 yükseleceğini öne sürdü. TL'nin değerinin altında işlem gördüğünün altını çizen analistler, düşük petrol fiyatlarının yanı sıra Çin'e karşı daha az kırılgan almasının Türkiye için avantaj olduğunu belirtti. Banka analistleri ayrıca, siyasi belirsizliğin son bulduğuna dikkat çekti.

İSTATİSTİKLER DE 'TÜRKİYE' DİYOR
Fed'in daha önceki faiz artırımlarının ardından piyasaların sergilediği performans, önümüzdeki döneme ilişkin beklentileri güçlendiriyor. Fed'in faizi yüzde 4.75'ten 6.5'a çıkardığı Haziran 1999-Mayıs 2000 döneminde Borsa İstanbul (BIST) 3 ayda yüzde 30, 6 ayda yüzde 274, bir yılda ise yüzde 208 yükseldi. Aynı dönemde doların TL karşısındaki artışı 3 ayda yüzde 9, 6 ayda yüzde 27, 1 yılda yüzde 47 oldu. Fed'in faizi yüzde 1'den 5.25'e çıkardığı Haziran 2004-Haziran 2006 dönemine bakıldığında da Borsa İstanbul 6 ayda yüzde 41 yükseldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye bir yıldız olabilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN