Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiltere'den finans merkezine üçlü destek

İngiltere Başkonsolosu Leigh Turner, İslami finans, varlık yönetimi ve sigortacılık alanlarına özel destek olacaklarını belirterek, "Çalışma grubu oluşturuyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 21.12.2015
İngiltere'den finans merkezine üçlü destek
İngiltere hükümeti, Londra Finans Merkezi ve Finansal Hizmetler Kurumu, İstanbul Finans Merkezi'ne üç alanda destek verme kararı aldı. Dünyanın en eski finans altyapısına sahip olan İngiltere'nin Başkonsolosu Leigh Turner, "İslami finans, varlık yönetimi ve sigortacılık alanlarını belirledik. Bunlara özel destek olacağız. Özellikle İslami finans alanında İstanbul'un çok önemli bir merkez olabileceğini düşünüyoruz. 18-19 Şubat'ta bir etkinlik düzenleyeceğiz. Katılım sigortacılığı alanındaki düzenlemelerle ilgili olarak da çeşitli adımlar atacağız" dedi.

ÇALIŞMA GRUBU TAMAM
'Finansal Hizmetlerde Türkiye-Birleşik Krallık Ortaklığı Projesi'ne start vererek, iki ülkedeki finans oyuncularını bir araya getirmeyi hedeflediklerini söyleyen Turner, "Düzenleyeceğimiz konferansla iki tarafın özel sektör oyuncularını bir araya getireceğiz. Sonra da işbirliği yapılmasını sağlayacağız. Kamu-özel bankalar ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği ile de görüşülen proje kapsamında iki ülke temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubu kurulması için faaliyetlere başlandı" diye konuştu.

İSLAMİ FİNANSIN LİDERİ
Avrupa'da İslami finans konusunda en fazla uzman ekibin Londra'da bulunduğunu belirten Turner, şunları anlattı: "Türkiye'de İslami finans alanında çok büyük bir potansiyel var. Hükümet de bu potansiyeli daha fazla değerlendirmek için son yıllarda önemli adımlar attı. Biz Türkiye'deki bu potansiyeli İngiltere'nin deneyimi ile birleştirerek güçlendirmek istiyoruz. İki taraf için de 'kazan kazan' durumu oluşturur."

FİRMALARA ÇÖPÇATANLIK YAPACAK

Türk -İngiliz finansal kuruluşları arasında bir anlamda çöpçatanlık yapacaklarını da sözlerine ekleyen Leigh Turner, "Türkiye katılım sigortacılığında parmağını suya daldırdı ama bu sektörün her alanında Türkiye'de büyük bir potansiyel var. Türkiye'de hâlâ sigorta penetrasyonu çok düşük. Biz potansiyelin açığa çıkarılması için işbirliği yapmayı çok istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'den finans merkezine üçlü destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN