Sanayiye 'tekno' paket

Giriş Tarihi: 21.12.2015
Sanayiye 'tekno' paket

Sanayi Bakanlığı'nın hazırladığı Ar-Ge Paketi bugün EKK'ya geliyor. Pakete göre, tasarımı desteklemek için özel fon kurulacak. Bilişim Vadisi 2016'da açılacak, OSB'ler ve TÜBİTAK yeniden yapılandırılacak

Hükümet, büyüme stratejisinin önemli ayağını oluşturan teknoloji ve yenilik geliştirme kapasitesinin artırılması konusunda kolları sıvadı. Bugün, Ar-Ge Reform Paketi, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) sunulacak. Yarın da yerli otomobilin dördüncü prototipi görücüye çıkacak.

ÖZEL FON KURULA CAK
EKK'da görüşüldükten sonra Meclis'e gelmesi beklenen Ar-Ge Reform Paketi'ne göre, araştırma-geliştirme ve tasarım alanında erken aşamaya yönelik destek fonu kurulacak. Yenilikçi girişimcinin projelerini yaşama geçirmesi için kredi garanti mekanizması oluşturulacak. TÜBİTAK yeniden yapılandırılarak, özel sektöre destek veren kurum haline getirilecek. Bilişim Vadisi'nin ilk etabı Temmuz 2016'da kapılarını açacak. Üretim Reform Paketi kapsamında Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) yeniden yapılandırılacak. Araştırma projelerinde yabancı uzmana kolaylık getirilecek.

YERLİ MAKİNE CİYE DESTEK
İnorganik kimya, biyoyakıt, gibi alanlarda Ar-Ge faaliyetleri teşvik edilecek. Elektrikli araçlar için prototip batarya üretimi gerçekleştirilecek. Yüksek teknolojili ürünlere yönelik yatırımları Türkiye'ye çekmek üzere serbest bölgelerin cazibesi artırılacak. Finansal ortamı iyileştirmeye yönelik yerli makine üreticilerinin rekabet gücünü artıracak mekanizmalar oluşturulacak. Tasarım merkezleri, Ar-Ge merkezleri gibi desteklenecek. KOBİ'lerin siparişe dayalı Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerine destek verilecek. Enerji, sağlık, havacılık, uzay, otomotiv, raylı sistemler, bilişim ve savunma sektörleri gibi öncelikli sektörlerde teknolojik ürün yatırımları öne alınacak. 4.5G hizmetlerinin yaygınlaştırılması sağlanacak. Buna yönelik ekipmanların yurt içinde üretilmesi teşvik edilecek. 5G altyapısına ilişkin Ar-Ge çalışmaları da desteklenecek.

'AR-GE PROJELERİNİN KALİTESİ SORUNLU'
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, geleceğin teknolojilerine yatırımın büyük önem taşıdığını belirterek, "Türkiye artık sürümden, ucuz iş gücünden faydalanarak büyüyemez" dedi. Son 1.5 yılda Ar-Ge merkezi sayısının yüzde 50 arttığını hatırlatan Işık, kaynak sorunu bulunmadığını ancak proje kalitesi sıkıntısı yaşandığını söyledi.

GÖZLER YERLİ OTONUN 4'ÜNCÜ PROTOTİPİNDE
Yerli otomobilde 'cip' diye bilinen 4. prototipin de yarın tanıtılması bekleniyor. Crossover modeli prototipe TÜBİ- TAK teknolojisi yüklenecek ve testler başlayacak. Gelecek yılın sonu itibarıyla iklim, arazi, mevsim şartlarında testleri, denemeleri yapılacak bir filo üretimi planlanıyor. Yeni dizayn Mayıs 2018'de görücüye çıkacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayiye 'tekno' paket
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN