Kârını fakirlere dağıtıyor

Ekonomik sıkıntıya giren şirketleri alarak tekrar ayağa kaldıran ve kârının yüzde 70'ini hayır işlerinde kullanan SBK Holding'in sahibi Baran Korkmaz, "Çocukların hayallerine ortak oluyorum" dedi

Giriş Tarihi: 23.12.2015
Kârını fakirlere dağıtıyor
27 şirketi batmaktan, 4 bin kişiyi de işini kaybetmekten kurtaran SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, yardımseverliğiyle tanınıyor. Kurtardığı şirketlerin 14'ünü satan 37 yaşındaki genç işadamı, 20'ye yakın şirketinden elde ettiği kârın yüzde 70'ini yardım faaliyetleri için harcıyor. Kendisine küçükken yapılan yardımları unutamadığını ve bu nedenle paylaşmayı önemsediğini belirten Karslı işadamı Sezgin Baran Korkmaz, okul açılışı ve 5 bin öğrenciye yardım için geldiği Kars'ta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çocukken ayakkabı boyacılığı yaptığını ifade eden Korkmaz, "Ayakkabı boyarken bana bahşiş verenlerin çocuklarına bugün burs veriyorum. Çocukların hayallerine ortaklık ediyoruz" dedi. 200 öğrenciye burs veren Korkmaz, geçtiğimiz aylarda Suriyeli mültecilere de 20 milyon dolar bağışta bulunmuş. ABD'deki evsizlere de yardım ettiğini belirten Korkmaz, memleketi Kars'ı ise hiç ihmal etmiyor. Şehirde 2 yurt, 2 ortaokul, 1 ilkokul, 1 de anaokulu yaptıran Korkmaz, bu okullara 35 milyon TL harcadıklarını belirterek, önümüzdeki yıl için de 12 milyon TL bütçe ayırmış.

ADABANK İHALESİNE GİRECEK

Madeni yağ fabrikası satın alarak başlayan Korkmaz, bugün 650 milyon TL ciro yapan, ağırlıklı olarak; ilaç, cam ve otomotiv yan sanayisinde faaliyet gösteren bir holdingin sahibi. Önümüzdeki yıl ABD'li fonlarla 500 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını belirten Baran Korkmaz, "23 Şubat'ta yapılacak Adabank ihalesine hazırlanıyoruz" dedi.

Lojistik üssü olacak

Seyahate eşlik eden AK Parti Milletvekili Ahmet Arslan, Kars Harakani Havalimanı'na gelecek yıl ikinci pist yapılacağını, 2016'da bitmesi planlanan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'yle lojistik üssü olacağına işaret etti. Arslan, "İş dünyası Bakü-Tiflis- Kars'ın bitmesini bekliyor. Çünkü bir yükün Orta Avrupa'dan Orta Asya'ya gitmesi ortalama 8-10 hafta sürüyor. Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars ile birlikte süre 3 haftaya inecek. Londra'dan kalkan bir yük Pekin'e kadar gidebilecek" dedi.

Mahkuma besicilik imkânı

Kars Valisi Günay Özdemir, ilde 12 milyon TL'lik yatırımla hayata geçirilecek kesimhane projesinin dünyada ilk olduğunu söyledi. Bölgedeki cezaevlerinin etlerinin Kars'tan gideceğini ifade eden Özdemir, "2 bin başlık ahır yapılıyoruz. Sözleşmeli hayvancılığa da geçilecek. Cezaevinden çıkana 'bu hayvanı besle 3-4 ay sonra teslim et' diyeceğiz. Aradaki fiyat farkını biz vereceğiz. Kesimhane olduğu zaman 250 bin hayvanın dışarı gitmesi önlenecek" dedi.

Dev kesimhane yolda

AK Parti Milletvekili Yusuf Selahattin Beyribey, yılda 250 bin hayvanın il dışına gittiğini belirterek, "Adalet Bakanlığı'yla yapılan protokolle cezaevi bölgesinde günlük 700 büyükbaş hayvan kesim kapasitesi olan bir kesimhane projesi önümüzdeki yıl hayata geçecek. Burada mahkûmlar çalışacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kârını fakirlere dağıtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN