Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya ekonomisi dibe batıyor

Giriş Tarihi: 23.12.2015
Rusya ekonomisi dibe batıyor
Rusya ekonomisi petrol fiyatlarındaki düşüş, rublenin değer kaybı ve AB'den sonra Türkiye gibi ticari bir partneri kaybetmesinden dolayı iyice sıkıntıya girdi. Özellikle petrol fiyatlarının 1 yılda yüzde 65 değer kaybetmesi ülke gelirlerinin yüzde 50'den fazlasını petrol ve doğalgazdan elde eden Rusya için adeta bir kabus oldu. Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle Rusya'nın döviz geliri 20 milyar dolar azalmış durumda.

İFLAS OLABİLİR
Uzmanlar, bu düşüşün Rus ekonomisinin yüzde 2-3 küçülmesi anlamına geleceğini belirtiyor. Finansal güvenlik stratejisti Selvar Tor Al Jazeera'deki analizinde "2016 Rusya iflas yılı olabilir" dedi. Petrol fiyatlarının 25 dolara gerilemesi ünlü Rus ekonomisti Vladislav Zhukovsky'e göre dolar/ruble paritesinin 125'e çakılmasına ve tüketici fiyat artışının yüzde 30'lara yükselmesine yol açabilir.

HER VARİL İÇİN 20 DOLAR

Rusya petrol çıkarma maliyetleri açısından da dünyadaki emsallerine göre çok daha zor durumda. Uzmanlara göre, eskimiş Sovyet teknolojisi ve petrol endüstrisinin ihtiyaç duyduğu mallar üzerindeki yaptırım kararları, Rusya'yı her bir varil için 18-20 dolarlık bir maliyete mecbur bırakıyor. Suudi Arabistan'da ise petrol çıkarma maliyetleri 6 dolar civarında.

ENFLASYON YÜKSELİŞTE
Rusya para birimi ruble de 2014 başından bu yana yüzde 40 değer kaybetmiş durumda. Hem rubledeki değer kaybı hem de Türkiye'ye uygulanan ambargo ülkedeki enflasyonu oldukça yükselti. Rusya'da enflasyon yüzde 12.3'e yükseldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya ekonomisi dibe batıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN