Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ziraat tekafül şirketi kuruyor

Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın, sigorta işinden bağımsız bir tekafül şirketi kuracaklarını belirterek, "2016'da bir de girişim sermayesi iştiraki düşünüyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 23.12.2015
Ziraat tekafül şirketi kuruyor
Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, 2016 sonunda yurtiçinde bir girişim sermayesi iştiraki ve Ziraat Sigorta'dan bağımsız bir tekafül şirketi kuracaklarını açıkladı. Aydın, Balkanlar'daki varlıklarını artırmak amacıyla küçük ölçekli satın almalar yapabileceklerini de belirtti. Aydın, Bahreyn'de off-shore banka açacaklarını bildirdi.

REFİNANSMAN SİNYALİ
Önümüzdeki yıl kredilerde yüzde 16-18, kârda yüzde 17-20 artış hedeflediklerini anlatan Aydın, "Yüzde 13-14 bandında bir aktif büyümesi bekliyoruz. Mevduatta da yüzde 14-17'lik bir büyüme düşünüyoruz. Nakdi ve gayri nakdi toplam olmak üzere yaklaşık 6 milyar olan proje finansman büyüklüğümüzü yüzde 15 artırmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Aydın, bazı büyük proje finansmanlarının refinansmanlarının da beklendiğini belirterek, "Bu proje finansmanlarını gerekirse ikinci elde satabiliriz. Bazı bankalar bunu soruşturuyor" dedi.

600 MİLYON TL İADE

Bu yıl 600 milyon lira ücret ve komisyon geri iadesi yaptıklarını anlatan Aydın, Rekabet Kurulu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı cezalarıyla hiç hesapta olmayan 800 milyon TL'lik bir kayıp yaşadıklarını anlattı. Ziraat'in dijital bankacılığa çalıştığını belirten Aydın "Artık teknolojiyi daha iyi kullanıyoruz. 2016'da sanıyorum 700-750 kişiyi işe alabiliriz. 30-50 arası yeni şube açabiliriz. Çok agresif olmayacağız" diye konuştu.

BANKACILIK YÜKLERİNDE GEVŞEME OLABİLİR
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı da olan Aydın, Fed'in faiz artışı ile Basel III'ten gelecek negatif etkilerin telafi edilmesi için, makro ihtiyati önlemlerde gevşeme olabileceğini belirterek, "5 yılda ekonomi yönetiminin aldığı önlemlerle bankacılığa 35 milyar lira ek yük geldi. Bunun kredi karşılığı 280 milyar lira" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziraat tekafül şirketi kuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN