'ndan ' dönüşüm' atağı

Maliye Bakanı Ağbal, yeni nesil ödeme kaydedici cihazlardan e-ticarete ve biletlere kadar yaptıkları düzenlemelerle kayıt dışılığın önemli oranda önüne geçileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 24.12.2015 11:53
Maliye Bakanlığı'ndan 'elektronik dönüşüm' atağı
Ödeme kaydedici cihazlara ilişkin özellikle sektörden ve mükelleflerden gelen talepleri dikkate aldıklarını anlatan Ağbal, mevcut düzenlemeye göre, söz konusu cihazları kullanma mecburiyetinin 1 Ocak 2016'da başlayacağını ifade etti.

Naci Ağbal, bakanlığın teknolojiye yaptığı yatırımlar sayesinde, mükelleflerin ödeme kaydedici cihaz alımı, bu cihazların vergi dairesine kaydı, bir başka mükellefe devri veya hurdaya ayrılması gibi işlemler için vergi dairelerine gitmesine gerek kalmayacağını, mükelleflerin, bu işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığının ve ödeme kaydedici cihaz üreticilerinin sunacağı ortamlar vasıtasıyla yapabileceğini ifade etti.

MALİYETLER DÜŞECEK

Yapılan tüm bu değişikliklerle, söz konusu alanlarda kayıt dışılığın önemli oranda önüne geçileceği bilgisini veren Ağbal, bu sayede vergi gelirlerinin artacağını, maliyetlerin düşeceğini ve hem devlet hem de mükelleflerin bu düzenlemeler sayesinde ciddi oranda fayda sağlayacağını söyledi.

Maliye Bakanı Ağbal, bu tür düzenlemelere önümüzdeki günlerde diğer alanlarda da devam edileceğini vurgulayarak, kayıtlı ekonomiye geçişin en önemli öncelikleri olduğunu sözlerine ekledi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maliye Bakanlığı'ndan 'elektronik dönüşüm' atağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN