Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatırımda şampiyonlar ligine çıktık

Başbakan Davutoğlu, 175 dev eserin açılışında "Türkiye yatırımlarıyla dünyanın şampiyonlar ligine ulaştı" mesajını verdi

Giriş Tarihi: 24.12.2015
Yatırımda şampiyonlar ligine çıktık
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin dört bir yanındaki 175 dev eseri açtı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan projelerin açılış töreninde konuşan Davutoğlu, "Herkes bilsin, Türkiye eski Türkiye değil. Krizlerden krizlere sürüklenen, istikrarsızlıktan kurtulamayan bir ülke değil. Yatırımlarıyla dünyanın şampiyonlar ligine ulaşmış bir ülke. Tesislerin hem maliyetlerini hem de bitiş sürelerini 10 kat azalttık" dedi. Ekonomiden güzel haberler alındığının altını çizen Davutoğlu, "AK Parti kadroları iki seçim arasında iş dünyasına ve millete güven verebilmiş, ekonomiyi siyasi istikrarsızlığa kurban etmemiştir" diye konuştu.

3.5 MİLYAR AĞAÇ DİKTİK

Açılan tesisler için "Bunlar geleceğin Türkiye'sinin işaret fişeği" diyen Davutoğlu, şöyle konuştu: "Eylem planımız çerçevesinde gelir getirici ormanları kuruyoruz. 5 bin köyün etrafına gelir getirici ormanlar tesis ediyoruz. Fıstık, ceviz, zeytin gibi ağaçlar devlet eliyle dikilecek ve semeresi, ürünü vatandaşımızın olacak." AK Parti hükümetinin 'en çevreci hükümet' olduğunu söyleyen Başbakan, "AK Parti iktidarları döneminde 3.5 milyar ağaç fidanı dikildi. İnşallah yakında dünyadaki her insan için Türkiye'de bir ağaç fidanı dikilecek, ağaç sayımız 7 milyara 8 milyara doğru yükselecek" dedi.

ASGARİ ÜCRET YÜKÜ İÇİN TEDBİR ALIYORUZ
Çalışma Meclisi Toplantısı'na da katılan Başbakan Davutoğlu, asgari ücretle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bu konunun iş dünyasının rekabet gücünü olumsuz etkilememesi için gerekli tedbirleri planladıklarını hatırlatan Davutoğlu, 2007'den bu yana yaklaşık 7 milyon kişiye ilave istihdam imkânı sağladıklarına dikkat çekerek, "Sadece son 1 yılda, yaklaşık 250 bini 15-24 yaşındaki gençlerden oluşan 1 milyon kişiye istihdam sağladık" dedi.

MENDERES'İN HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK
175 tesise yapılan 2.9 milyar liralık yatırımın 5-7 yıl arasında geri dönüşünün sağlanacağını kaydeden Davutoğlu, '284 barajı hayata geçirerek kırılması zor bir rekora imza attık. Çine Adnan Menderes Barajı'nı tamamlayarak bu hayali gerçeğe dönüştürdük. Şehit Başbakanımız rahmetli Adnan Menderes'i de rahmetle anıyoruz" dedi. Başbakan, 47 tesisten 36'sının baraj olduğunu, bunlarda 332 metreküp su depolanacağını, 1.1 milyar dönüm arazinin sulamaya açılacağını belirterek, "175 tesis ile 1 milyon 66 bin alanda ağaçlandırma çalışması yaptık" mesajını verdi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, programda bir müjde vererek "2019 yılı sonuna kadar 1071 gölet ve sulamasının inşası tamamlanacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırımda şampiyonlar ligine çıktık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN