Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suudi Arabistan'da akaryakıta rekor zam

Uluslararası para fonu IMF'nin "5 yıl içinde iflas edebilir" dediği Suudi Arabistan'dan önemli bir hamle geldi. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı, bütçe açığını kapatmak amacıyla ülke içinde akaryakıt fiyatlarına yüzde 80'e varan oranda zam yapacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 29.12.2015 10:03
Suudi Arabistan'da akaryakıta rekor zam

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Kral Selman bin Abdulaziz Al Suud başkanlığında toplanan bakanlar kurulu, fiyatlandırma açısından dünya standartlarına göre "çok uygun" olan akaryakıt ile elektrik, su ve doğalgaza zam yapılması kararı aldı. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, zam oranlarıyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

"Yapılan zamlar Suudi Arabistan'ın bütçe açığını kapatmak veya dünya piyasalarında düşen petrol fiyatlarının ülkeye etkilerini minimize etmek değildir. Suudi Arabistan 2016 yılı mali hedeflerini başarılı bir şekilde yerine

getirecektir. Vatandaşlar zamlar sonrasında eskiden olduğu gibi dünyanın en ucuz akaryakıtını kullanacak olan ülkeler arasında olacak. Yapılan zamlar sadece ihtiyatlı kullanmak ve israfın önüne geçmeyi amaçlamıştır."

Açıklamada, kurşunsuz benzin fiyatı 0,60 riyalden yüzde 50'lik zamla 0,90 riyale (yaklaşık 70 kuruş), normal benzin fiyatı 0,45 riyalden yüzde 67'lik zamla 0,75 riyale (yaklaşık 58 kuruş), motorin ise 0,25 riyalden yüzde 80'lik

zamla 0,45 riyale (yaklaşık 35 kuruş) yükseltildiği kaydedildi. Akaryakıt ürünlerine yapılan zamların bugünden itibaren yürürlüğe konulacağı belirtilirken, elektrik, su ve doğalgaza yapılan zamların ocak ayından itibaren geçerli olacağı, mutfak tüpünün ise zamlardan etkilenmeyeceği ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suudi Arabistan'da akaryakıta rekor zam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN