Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Modada dijital ayna dönemi

Başakşehir Belediyesi'ne bağlı inovasyon merkezi Başakşehir Living Lab, perakende için dijital ayna geliştirdi. Giysiyi giymeden tüketicinin üzerinde nasıl durduğunu gösteren aynanın, satışları artırması bekleniyor

Giriş Tarihi: 30.12.2015
Modada dijital ayna dönemi
Teknoloji sektörü artık moda ve perakendenin de içine girdi. Tüketicilerin hayatını kolaylaştıran uygulamalar, satışlara da pozitif yansıyor. Her geçen gün teknoloji dünyasında meydana gelen yeni bir gelişme, markalar tarafından satın alınıyor. Bu kapsamda, Başakşehir Belediyesi'nin bünyesinde 2011'de faaliyete geçen inovasyon ve bilgi teknolojileri merkezi Başakşehir Living Lab, perakende için önemli bir ürüne imza attı. 12 uzmanla bilişim teknolojileri ve tasarım alanında ürün ve hizmet üreten Living Lab'ın geliştirdiği dijital ayna, tüketicilerin hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Dijital ayna, ürün etiketine yerleştirilen çipi okuyarak, giysinin ekranda beliren bir manken üzerinde nasıl durduğunu gösteriyor. Aynanın sağ bölümünde ise giysinin hangi renk ve bedenlerinin bulunduğu, fiyatı ve hangi aksesuvarlarla daha şık görüneceğini belirten bilgiler yer alıyor.

ÜRÜNE GÖRE MÜZİK ÇALIYOR
Living Lab uzmanları, gelecek dönemde bu aynanın geliştirilmesiyle, tüketicinin fotoğrafının aynaya yansıtabilecek duruma geleceğini ve böylece giysiyi denemeden ekrandan görerek kıyafet seçilebileceğini belirtti. Merkezde geliştirilen bir diğer ürün ise kabin müziği oldu. Alınan ürünün etiketini okuyan kabin, o ürünün şekli ve türüne göre müzik çalıyor. Yani özel bir gecede giymek için alınan bir elbise için bir vals müziği çalarken, spor kıyafeti için hareketli bir müzik tüketiciye kabinde eşlik ediyor.

BAŞAKŞEHİR ÖRNEK İLÇE OLABİLİR
Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, inovasyon merkezinin çok önemli projelere imza atacağına inandığını söyledi. Başakşehir'in Türkiye'nin yeni ve modern yüzünü ortaya koymaya aday bir ilçe olduğunu belirten Uysal, "İlçenin tamamını bilişim teknolojisi altyapısına uygun olarak donatmak mümkün. Amacımız her ev ve işyerini dijital ağ ile entegre etmek" dedi.

GÜNLÜK HAYATI KOLAYLAŞTIRIYOR
Başakşehir Living Lab'de günlük hayatı kolaylaştıracak proje ve araştırmalar yanında uzmanlar tarafından ücretsiz eğitimler de veriliyor. Dışarıdan gelen araştırmacılara da açık olan merkezde geliştirilen uygulamalardan birkaçı şöyle: Akıllı çöp toplama sistemleri, taştan kağıt üretimi, yaşlı hastaları yıkama yatağı, akıllı saksı ve akıllı ev.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Modada dijital ayna dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN