Türkiye'nin en iyi haber sitesi

beraberinde taşınan lara düzenleme

beraberi yapılan 25 bin lira ile 10 bin avro ve eşitini aşan çıkışlarında gümrük idarelerine, tarafından yayımlanan nakit beyan formu ile beyanda bulunulacak

Giriş Tarihi: 30.12.2015 09:58
Yolcu beraberinde taşınan paralara düzenleme

Hazine Müsteşarlığının, Türk sı Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, beraberi yapılan 25 bin lira ile 10 bin avro ve eşitini aşan para çıkışları gümrük idarelerine, tarafından yayımlanan nakit beyan formu ile beyan edilecek.

Türk parası veya döviz çıkışlarında beyanda bulunulmaması veya yanlış ya da yanıltıcı beyanda bulunulduğunun tespiti halinde söz konusu değerler gümrük idaresince muhafaza altına alınacak ve durum şüpheli kabul edilerek Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığına bildirilecek.

Gümrük idareleri, yurt dışına yapılan 50 bin doları karşılığını aşan Türk parası çıkışları ile 50 bin dolar veya eşitini aşan efektif çıkışlarına ilişkin bilgileri aylık olarak na iletecek. Bankalar; ithalat, ihracat ve görünmeyen işlemler dışındaki yurt dışına yapılan 50 bin dolar ve eşiti dövizi aşan transferlere (döviz tevdiat hesaplarından yapılan transferler dahil) ilişkin bilgileri de transfer tarihinden itibaren 30 gün içinde Merkez Bankasına duyurucak.

Türkiye'de yerleşik kişiler; yurt dışında şirket kurmak, mevcut şirketlere ortak olmak veya şube açmak için yaptıkları ilk nakdi veya ayni sermaye ihracını müteakip 3 ay içerisinde Ekonomi Bakanlığı internet adresinde yer alan yurt dışına sermaye ihracına ilişkin bilgi formunu açıklamalar doğrultusunda doldurarak Hazine Müsteşarlığına ve Ekonomi Bakanlığına gönderecek.

Sermaye ihracı gerçekleştiren Türkiye'de yerleşik kişiler, her takvim yılını müteakip 3 ay içerisinde Ekonomi Bakanlığının internet adresinde yer alan bilgi formunu, formda istenilen bilgileri ve yapılan transferleri açıklamalar doğrultusunda güncelleyerek Ekonomi Bakanlığına bildirecek.

Türkiye'de yerleşik kişiler; tasfiye edilen veya devredilen yurt dışındaki şirket, ortaklık ve şubelerinin durumu hakkında, tasfiye sürecinin sona ermesini veya devredilmesini müteakip en geç 3 ay içerisinde Hazine Müsteşarlığına ve Ekonomi Bakanlığına bilgi verecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yolcu beraberinde taşınan paralara düzenleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN