Habur'da bekletilen şoförler için çağrı

() İcra Kurulu Başkanı , "10 bini aşkın şoför nda bekletiliyor. Ancak bu sürücülerin daha fazla bekleme imkanı kalmadı. Bölgeye ilişkin konularda inisiyatifi olan, açıklama yapan tüm kesimleri güvenlik güçlerine destek olmaya ve yapmaya çağırıyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 31.12.2015 11:46 Güncelleme Tarihi: 31.12.2015 12:52
Habur'da bekletilen şoförler için çağrı

, ve 'deki güvenlik kaygıları nedeniyle nda bekletilen 10 bini aşkın tır şoförünün, 15 gündür yaşadığı mağduriyete ilişkin yazılı açıklama yaptı. Verilen bilgiye göre, yurt dışında birçok bölgede saldırılara maruz kalan tır ve sürücüler Silopi ve Cizre bölgesindeki güvenlik kaygıları sebebiyle bu sefer Habur sınır kapısında mağdur oldu. 14 Aralık 2015 günü Irak'tan Türkiye'ye tır girişlerinin, sürücülerin ve araçların güvenliği sebebiyle durdurulması nedeniyle 10 bini aşkın şoförün, 15 gündür güçlük ve sıkıntı içindeki bekleyişleri sürüyor.

UND İcra Kurulu Başkanı Şener, bölgede inisiyatif sahibi tüm kesimleri, Habur'un Irak tarafında mahsur kalmış bu insanların evlerine ulaşabilmelerini sağlamak için güvenlik güçlerine destek olmaya ve yapmaya çağırdı.

"Cefakar şoförlerimiz günlerdir sesini çıkarmadan, sabırla kapının açılmasını beklerken aileleri, çocukları perişandır. Binlerce kişinin evinden uzakta mağdur olması kimseyi mutlu edecek bir şey değildir. Bu mağduriyete el birliğiyle son verilmelidir" ifadelerini kullanan Şener, yaşanan kriz sebebiyle taşımaları aksayan, maddi sıkıntılar yaşayan ve taksitlerini nasıl ödeyeceğini düşünen sektörün Habur kapısında eve dönebilme mücadelesi verdiğini kaydetti.

Güvenlik güçlerine destek verilmesi halinde geçişlerin mümkün olabileceği değerlendirmesinde bulunan Şener, şunları aktardı:

"Güvenlik sorunu yaşanan alan Silopi ve Cizre arasında kısıtlı bir bölge, bu bölgeleri by pass edecek yol hazırlıklarının devam ettiğini öğrendik. Ancak bu sürücülerin daha fazla bekleme imkanı kalmadı. Bölgeye ilişkin konularda inisiyatifi olan, açıklama yapan tüm kesimleri güvenlik güçlerine destek olmaya ve işbirliği yapmaya çağırıyoruz.

Bu işbirliği sağlanırsa gün boyunca Irak tarafından gümrük sahasına girişleri yapılacak araçlar bu alanda bekletilerek gündüz vakitlerinde kontrollü bir şekilde topluca söz konusu bölgeden geçişleri sağlanabilecektir. Bugün başlansa kapının kapasitesi dikkate alındığında tüm araç geçişleri zaten en az 7 gün sürecektir. Bu uygulamaya bir an önce başlanmalıdır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Habur'da bekletilen şoförler için çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN