Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1.5 yıl sonra ilk artış

Giriş Tarihi: 2.1.2016
1.5 yıl sonra ilk artış
Elektrik dağıtım şirketlerinin yapması gereken zorunlu yatırım ve işletme giderleri, iletim yatırım ihtiyacı ve enerji maliyetlerindeki artış sebebiyle perakende fiyatlara 1.5 y��l sonra zam geldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik fiyatlarını 1 Ocak'tan geçerli olacak şekilde yüzde 6.8 artırdı. Son zam Ekim 2014'te yapılmıştı. O dönemde zam oranı yüzde 9 olarak uygulanmıştı.

FATURADA 5 LİRA

Elektriğe gelen zam sonrasında kwh'si 0.39 kuruş olan elektriğin perakende fiyatı 0.41 kuruşa çıktı. Bir meskenin aylık ortalama elektrik tüketiminin 250 kwh olduğu hesaba katıldığında, faturada 5 liralık bir artış söz konusu olacak. 2015 tarifesine göre bir meskende ortalama elektrik faturası 97.5 lirayken, yeni artışla bu rakam 102.5 liraya çıkacak. Eskiyen dağıtım hatlarını yenilemenin, yeni yerleşim birimlerinin elektrik talebini karşılamanın ve özellikle de elektrik kesintilerini minimuma indirmenin büyük önem taşıdığına dikkati çeken EPDK yetkilileri şöyle konuştu: "EPDK, elektrik fiyatlarında artışa neden olan yatırım ve işletme gideri bütçelerinin vatandaşa hizmet olarak dönmesinin takipçisi olacak. Bu hususta hiçbir gevşekliğe ve suistimale izin verilmeyecek."

KİRAYLA İNDİRİM OLABİLİR

EPDK geçtiğimiz günlerde dağıtım şirketlerinin şebeke üzerinden elde ettiği reklam ve kira gelirlerinin yanı sıra danışmanlık hizmetlerinden kaynaklanan gelirlerinin tüketiciye indirim olarak yansımasını öngören bir karar almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1.5 yıl sonra ilk artış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN