Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknolojiyi emekli besleyecek

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) biriken milyarlarca lira, reel sektör yatırımlarına kaynak olacak. Halen finansal yatırım araçlarında değerlendirilen BES fonları Ar-Ge, konut ve altyapı projelerini finanse edecek. Mehmet Bostan, "Tüm dünyada emeklilik fonları reel sektörü destekliyor" dedi

Giriş Tarihi: 6.1.2016
Teknolojiyi emekli besleyecek
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) toplanan paraların Türkiye'nin ileri teknoloji yatırımlarının finansmanında kullanılması için çalışmalar hızlandırıldı. Bu amaçla ilk etapta henüz 6 milyon katılımcı ve 47 milyar lira seviyesinde olan fon miktarının artırılması planlanıyor. Bu hedefe ulaşmak için en önemli adım ise Hazine'nin haziran ayında başlatacağı 'otomatik katılım' olacak. Söz konusu uygulamayla BES fonlarının 2023'te 400 milyar liranın üzerine çıkması hedefleniyor. Bu miktarın yüzde 20-30'luk kısmı da teknoloji yatırımlarına yönlendirilecek. Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı'na bir sunum yapan Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, BES fonlarının büyük altyapı projelerinden, teknolojiye kadar geniş bir kapsamda kullanılabileceğini söyledi.

HÜKÜMETİN GÜNDEMİNE GİRDİ

Otomatik katılımın hükümetin gündemine girdiğini belirten Bostan, çalışan ve işverenden kesilen belli orandaki BES priminin çalışan adına oluşturulacak bir hesaba yatırılacağını anlattı. Bostan, otomatik katılımın ilk etapta büyük ölçekli şirketlerde uygulanacağını, İngiltere'de bu şartın KOBİ seviyesindeki şirketlere 8 yıl sonra geldiğini belirtti. Otomatik katılımda yüzde 25'lik devlet katkısının devam edeceğini de vurgulayan Bostan, "Cumhurbaşkanlığı'nın ileri teknoloji yatırımlarını BES fonlarından karşılamak gibi bir projesi var. Bu nedenle otomatik katılım sürece müthiş bir ivme kazandıracak. Sermaye piyasalarına da katkı sağlayacak" dedi. Bostan, Türkiye'deki BES fonlarının reel sektöre kaynak sağlamasıyla ilgili mevzuat değişikliğinin yapılması durumunda bankalara olan bağımlılığın yarı yarıya azalacağını da sözlerine ekledi.

DÜNYADA FONLAR YATIRIMA GİDİYOR
Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, tüm dünyada emeklilik fonlarının reel sektörü desteklediğini söyledi. Dünyada 40 trilyon dolarlık emeklilik fonu bulunduğunu, bunların yüzde 20'sinin ise alternatif varlıklar denilen yerlere yönlendirildiğini söyleyen Bostan, İngiltere'nin topladığı fonların yüzde 30'unu teknoloji ve konuta yatırdığını hatırlattı. Bostan, "İngiltere'deki emeklilik fonlarının 650 milyar doları konut ve teknolojiye gitti. ABD'de 2 trilyon dolar sadece 'start up', yani girişim şirketlerine gidiyor. Şili'de bu rakam 15 milyar dolar, Türkiye'de ise 0 seviyede" diye konuştu.

BES'LERİN DOĞRUDAN YATIRIM YAPMASI LAZIM
Mehmet Bostan, emeklilik fonlarındaki paranın yüzde 49'unun devlet iç borçlanma senetleri, 14'ünün hisse senedi, yüzde 3'ünün özel sektör tahvili, yüzde 10'unun mevduat ve geri kalan kısımlarının kıymetli maden gibi alanlarda değerlendirildiğini vurguladı. Bostan, şunları anlattı: "SPK'da lobi yapıp fonları yatırıma yönlendirebileceğimiz bir yapıya kavuşmamız lazım. Finansta kurumsal yatırımcı yok. Bu konuda en önemli aday BES sektörü. Parayı biz topluyoruz ama portföy şirketleri yönetiyor. Bu para kötü yönetilirse siyasi krize bile neden olabilir. Çünkü söz konusu olan vatandaşın parası. Bu nedenle portföy şirketlerinin yetkinliğini artırmalıyız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknolojiyi emekli besleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN