Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enerjide sürprizsiz piyasaya devam

Giriş Tarihi: 12.1.2016
Enerjide sürprizsiz piyasaya devam

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez "Regüle edilmiş, sürprizsiz piyasa anlayışına devam edeceğiz" diye konuştu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, yerli kaynakların arz güvenliği için önemli olduğunu söyledi. Enerji politikasının 4 eksende şekilleneceğini dile getiren Dönmez, "Bunlar kaynak, altyapı, teknoloji ve ticaret. Bu 4 eksende önceliklerimiz yerli kaynaklar, arz güvenliği ve çeşitliliği, enerji verimliliği, artan ticaret ve en gelişmiş enerji altyapısına geçiş olacaktır. Son 10 yılda enerji sektöründe büyüme ve gelişme özel sektörün girişimleri ile sağlandı. Bunları yaparken, regüle edilmiş, öngörülebilir, sürprizsiz bir serbest piyasa anlayışını sürdürmeye devam edeceğiz" diye konuştu. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Sabancı Üniversitesi'nin düzenlediği "Paris İklim Zirvesi Ardından Dünya Enerji ve İklim Görünümü" konferansında konuşan Dönmez, "Enerji yoksulluğu ve iklim değişikliği, Türkiye'nin yapması gereken bir tartışmadır" dedi.

100 MİLYARLIK SEKTÖR OLDU

Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Türkiye'de elektrik ve doğalgaz sektörlerinin 100 milyar liraya yaklaşan pazar büyüklüğüne ulaştığını söyledi. Petrolde stokların yüksek olduğuna vurgu yapan Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, "Petrol yatırımları geçen yıl yüzde 20 düştü. 2017 başlarında tekrar yükselme yaşanabilir. Fiyatların 30-40 dolarda kalacağını düşünmüyorum" dedi.

60 MİLYAR DOLAR KREDİ KULLANILDI
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes özel sektörün enerjideki kurulu gücün yüzde 60'ını oluşturacak seviyede yatırım yaptığını vurguladı. Symes, "Bu yatırımların finansmanı için 52'si Türk bankalarından olmak üzere 60 milyar dolarlık kredi kullanıldı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerjide sürprizsiz piyasaya devam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN