Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Euro'da 'durgun toparlanma'nın devam etmesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 12.1.2016 15:25
Euro'da 'durgun toparlanma'nın devam etmesi bekleniyor

Avrupa'nın önde gelen ekonomi ve istatistik enstitüleri, Euro Bölgesi'ndeki durgun toparlanmanın süreceğini ve ekonominin yılın ilk iki çeyreğinde yüzde 0,4 büyüyeceğini öngörüyor.

Avrupa'nın önde gelen ekonomi ve istatistik enstitüleri, Euro Bölgesi'nde gözlenen durgun toparlanmanın gelecek aylarda da devam edeceğini ve ekonominin yılın ilk iki çeyreğinde yüzde 0,4 büyüyeceğini öngörüyor.

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) tarafından, Fransa Ulusal İstatistik Enstitüsü (INSEE) ve İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) iş birliğiyle hazırlanan Euro Bölgesi ekonomik görünümüne ilişkin rapor yayımlandı.

Raporda, Euro Bölgesi'nde gözlenen durgun toparlanmanın gelecek aylarda da sürmesinin beklendiği belirtilerek, "Euro Bölgesi'ndeki ekonomik toparlanmanın ılımlı hızda devam etmesi bekleniyor. Bölgenin 2015 yılında yüzde 1,5, bu yılın birinci ve ikinci çeyreklerinde ise çeyreklik bazda yüzde 0,4 büyümesi bekleniyor" denildi.

ENFLASYON TAHMİNİ

Raporda, Euro Bölgesi'ne ilişkin enflasyon tahminlerine de yer verildi.

Ham petrolün varil fiyatının 35 dolar ve Euro/ Dolar paritesinin 1,08 olması durumunda enflasyonun kademeli olarak artmasının beklendiği aktarılan raporda, enflasyonun yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,5'e, ikinci çeyreğinde de yüzde 0,4'e ulaşacağı öngörüsüne yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Euro'da 'durgun toparlanma'nın devam etmesi bekleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN