Trabzon'dan dünyaya altın tankları satıyor

Giriş Tarihi: 12.1.2016
Trabzon'dan dünyaya altın tankları satıyor

Trabzonlu KOBİ Çolakoğlu, altın madenlerinde kullanılan tank ve ekipmanlarında küresel oyuncu oldu. İspanya'dan Yunanistan'a kadar onlarca ülkeye ihracat yapan firma yeni buluşlar kovalıyor

Türkiye'deki KOBİ'lerin başarı öykülerine her geçen gün yenileri ekleniyor. Bunlardan biri de katma değeri yüksek ürünleriyle büyük bir atağa geçen Çolakoğlu Makine oldu. Trabzon'da faaliyet gösteren şirket, 50 ülkeye yüksek teknolojiye sahip makine ekipmanları satıyor. Arsin'de bulunan Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) faaliyet gösteren Çolakoğlu Makine, özellikle madencilik sektöründe kullanılan tank ve ekipmanlarının üretiminde uzman. Alanında dünyada ilk beşe giren firma Trabzon'da vergi rekortmenleri arasına da girmeyi başardı. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanında madenlerin üretim proseslerini hayata geçiren Finlandiyalı dev Outotec'e 2004'ten bu yana çeşitli makineler üreten Çolakoğlu, bugünlerde İspanya'daki altın madenleri için ürettiği özel tanklarla gündemde. Ar-Ge çalışmalarına yoğun bir mesai ayırdıklarını ifade eden Çolakoğlu Makine Genel Müdürü Kubilay Özçelebi, bu sayede dünyadaki rakiplerinden ciddi anlamda farklılaşabildiklerini ifade etti.

SIRADA YENİ BULUŞLAR VAR

Kubilay Özçelebi, bugün geldikleri noktayı şu sözlerle özetledi: "2015 yılı itibarıyla Outotec ile büyüklü-küçüklü sekiz projeye imza attık. Bu ürünleri İspanya, Yunanistan, İran, Mısır, Suudi Arabistan ve Şili'ye ihraç ettik. Ancak asıl büyümeyi bu yıl gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Yunanistan'da bulunan altın madeni Hellas Gold'un üretim tesisi için 43 adet Flotasyon Tank'ın imalatı için de anlaşma sağladık. Bugün itibarıyla 85 kişiye istihdam sağlıyoruz. Ancak yakın zamanda bu rakamı daha da yukarılara çekeceğiz. Üretimimizin mükemmelleştirilmesi ve yeni buluşlar için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

ÇAY ENDÜSTRİSİNE KATKI YAPTI

Trabzon'da 36 yıl önce kurulan Çolakoğlu Makine, kuruluşunun ilk yıllarında bölgedeki çay fabrikalarına hizmet veriyordu. Şirket bölgedeki çay endüstrisinin modern teknolojilerle tanışmasında önemli rol oynadı. Ardından yine bölgedeki maden işletmelerinin ihtiyacı olan makine ekipman imalatı ve onarım işlerini yapmaya başladı. Firma bugün dünyanın dört bir yanına çeşitli makine ve ekipmanlar ihraç ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trabzon'dan dünyaya altın tankları satıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN