Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 el otomotiv piyasasında alım zamanı

2015 yılını kurlardaki değişimler ile geçiren otomotiv sektörü 2016 yılına sıfır araçlardaki fiyat artışı ile girdi. Kasım ayında başlayan kampanya döneminin yeni yılda bitmesi ile sıfır araç ile 2.el araçlar arasındaki fiyat farkı açıldı. 2.el tüketicisi yeni yıla bu avantajlarla girdi.

Giriş Tarihi: 13.1.2016 15:08 Güncelleme Tarihi: 13.1.2016 15:10
2 el otomotiv piyasasında alım zamanı
2016 model araçlardaki fiyat artışının 2. el piyasasına mart ayının ortasında etki edeceğini belirten İstanbul Park Oto Pazarı (İPOP) Satış Ve Pazarlama Direktörü Cevat Kabataş, "Otomobil sektörü çalışanları aralık ayında deyim yerindeyse nefes alacak fırsat bulamadılar. Aralık ayında sıfır araçlarda her markanın uyguladığı etkili ve farklı kampanyalar sektöre belirli bir hareket getirdi. Sıfır araçlarda kampanyaların bitmesi ve bayilerin 2015 model stoklarını eritmesi ile sıfır ve 2.el araçlar arasındaki fiyat farkı iyice artacak. Yeni yılla birlikte 2016 model araçlarda belli oranlarda zamların da gelmesi ile ikinci el fiyatları tüketicinin lehine olacaktır.

Vatandaşların ikinci el araç alması için Ocak ve Şubat aylarının en iyi fırsat dönemi olduğunu vurgulayan Kabataş '' ikinci el'deki fiyat artışlarının yansıması mart ayını bulacaktır. Ocak ve Şubat ayında 2. el alımı için fiyatların en düşük olduğu dönem olarak niteleyebiliriz. Bu makas Mart ayına doğru daralmaya başlayacaktır. Dolayısı ile 2. el için en uygun dönemlerden birisidir ''dedi.

YILIN KELİMESİ 'GÜVEN'

2015 yılında 2. el otomotiv sektörü için kilit kelimenin 'güven' olduğunu vurgulayan Kabataş, "Tüketicin kafasında piyasaların belirsiz hareket etmesinden kaynaklanan bir takım soru işaretleri vardı. Bunun yanında birde iptidai ikinci el pazarlarında alışılagelmiş birtakım sorunları yaşamak istemiyordu. Aldığı aracın 15 gün sonra motor arızası yapmasından korkuyordu. Aldığı aracın taahhüt edilen özelliklerinin olmadığını anladığında itiraz edebilecek bir mercii arıyordu. 2.elde olsa aldığı araç ile ilgili bir garanti sistemine ihtiyaç duyuyordu. Kurumsal anlamda oto pazarı işleten firmalar bu açığı iyi gördü ve bu alanda çeşitli kampanyalar geliştirerek tüketicinin kafasındaki soru işaretini yok etmeye çalıştı. İPOP olarak bizde tüketicin içinde bulunduğu durumu gözününde bulundurarak 'aracı al 10 gün içinde beğenmezsen geri getir değiştirelim' diyerek fark yarattık. Aynı zamanda tüketicin yasal hakkı olan 1 yıllık garanti ile ilgilide tüm şartları yerine getireceğimizi taahhüt ettik.

KAMPANLAR BELİRLEYECEK

Yeni yılda, birçok markada ve modelde yeni lansmanların yapılacağını ve doğal olarak fiyatların artacağını vurgulayan Kabataş" tüm bu gelişmeler, sıfır araçlarla 2.el araçlar arasındaki fiyat makasını açacaktır. Sıfır araç sektöründeki bu hareketlilik otomatik olarak ikinci el pazarında kendisini gösterecektir. Aynı zamanda kurumsal oto pazarları ikinci elde de çeşitli kampanyalar yaparak tüketiciyi kendisine çekmeye çalışacaktır. İPOP olarak açılışımızı yaptığımız Eylül ayı ile birlikte İstanbul Park Oto Pazarı bünyesinde bulunan galerilerden herhangi bir marka, model ve fiyatta araç alan herkese çekilişsiz, kurasız 2 kişilik Avrupa'ya gidiş dönüş uçak bileti hediye ediyoruz. Dört ay olarak planladığımız kampanyamıza ilgi büyük olduğundan devam kararı aldık. Biletlerini 1 yıl boyunca Avrupa'nın önemli turizm destinasyonlarına Star Alliance üyesi hava yolları ile gitmek için kullanabilecekler" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 el otomotiv piyasasında alım zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN