Kalkınma Bakanı Yılmaz TÜSİAD heyetini kabul etti

Kalkınma Bakanı Yılmaz TÜSİAD heyetini kabul etti. Bakan Yılmaz yaptığı açıklamada : "Silahın, şiddetin olmadığı, aksine fikirlerin, siyasetin, kalkınmanın, demokratikleşmenin hakim olduğu bir ortamda inşallah bölgesel kalkınmamızı da hızlandıracağız. Bu noktada da iş dünyamızın desteğine ihtiyacımız var" dedi..

Giriş Tarihi: 13.1.2016 16:36
Kalkınma Bakanı Yılmaz TÜSİAD heyetini kabul etti
Yılmaz, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Bakan Yılmaz, İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Terör eylemlerine karşı uluslararası dayanışmanın önemine dikkati çeken Yılmaz, terörün acısını en fazla yaşamış ülkelerden birinin Türkiye olduğunu vurguladı.

Yaşanan terör olaylarının bölgesel kalkınmayı ve kapsayıcı büyümeyi olumsuz etkilediğine dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti:

"Hendekler, çukurlar, silahla siyaset yapmaya çalışanları, bunların getirdiği olumsuz etkileri de hep birlikte biliyoruz ama bunları da hep birlikte aşmak durumundayız. Türkiye daha fazla demokrasiyle ve daha kapsayıcı bir büyümeyle bu sorunları aşmak durumunda. Silahın, şiddetin olmadığı, aksine fikirlerin, siyasetin, kalkınmanın, demokratikleşmenin hakim olduğu bir ortamda inşallah bölgesel kalkınmamızı da hızlandıracağız. Bu noktada da iş dünyamızın desteğine ihtiyacımız var. Özellikle daha az gelişmiş bölgelerdeki fırsatları daha fazla incelemesi daha yoğun bir çalışma sergilemesinin faydalı olacağını düşünüyoruz."

Yılmaz, dünya ekonomilerinin üzerinde küresel krizin etkilerinin devam ettiğini belirterek, Türkiye'nin bu konjonktürde gösterdiği ekonomik başarıların önemine işaret etti. En son açıklanan Orta Vadeli Program'da 2015 yılına ilişkin büyüme verilerini yukarı yönlü revize ettiklerini anımsatan Yılmaz, "4. çeyrekteki öncü göstergelerle birlikte yüzde 4'lük büyüme tahminimiz var. Bu hiç azımsanacak bir büyüme değil" ifadesini kullandı.

Ar-Ge'ye ve inovasyona yönelik çalışmaların son dönemde arttığını vurgulayan Yılmaz, iş dünyasının bu alanlara daha fazla yönelmesini beklediklerini söyledi.

Yılmaz, iş dünyasını paydaş ve ortak olarak gördüklerini dile getirerek, özellikle yapısal reform çalışmalarında destek beklediklerini ifade etti.

"DÜNYA BARIŞINA SALDIRI"

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes de söz konusu terör eyleminin uluslararası huzur ve barışa yönelik bir saldırı olduğunu vurguladı.

Bu gibi olayların bir kez daha yaşanmaması için siyasetin üzerine büyük bir rol düştüğünü ifade eden Başaran-Symes, terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Başaran-Symes görüşmede, Türkiye'nin genel ekonomi durum değerlendirmesinin yanı sıra öncelikli eylem planlarıyla ilgili yaptıkları çalışmaları paylaşacaklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalkınma Bakanı Yılmaz TÜSİAD heyetini kabul etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN