4 milyon kişi aidatsız kart kullanıyor

Giriş Tarihi: 14.1.2016 10:25
4 milyon kişi aidatsız kart kullanıyor

Kart aidatları, kredi kartı kullananların en büyük sıkıntılarından biriydi. Kısa süre önce gelen düzenlemelerle bankalar için ‘aidatsız kart’ çıkartma zorunluluğu getirilmişti. Bu doğrultuda bankaların aidatsız kartlarını kullanan müşteri satısı 4 milyona çıktı.

Bankaların aidatsız kart kullanan müşterilerinin sayısı 4 milyona ulaştı. Ayrıca bu kartların taksit yapma özelliği de bulunuyor.
Türkiye'de kredi kartı kullananların sayısı 58 milyonu geçmişken bunlardan sadece 4 milyon kişisi kartları için aidat ödemiyor. Bu dört milyon kişinin yaklaşık olarak 2.8 milyonu Kasım 2013'te çıkan yasadan önce zaten aidatsız kart kullanıyordu.

Bankalar bilindiği üzere kart aidatı olarak yıllık 50-150 lira arası ücret kesmekte.

AİDATSIZ KARTLARIN YÜZDE 96'SI TAKSİT YAPIYOR

Kredi kartı özellikleri incelendiğinde hiç kuşkusuz en beğenilen ve kullanılan özellik taksit uygulaması. Zaten araştırmalarda da kart kullanıcılarının yaklaşık yüzde 30'u 'Kartınızın en beğenilen özelliği nedir' sorusuna 'Taksit' yanıtını veriyor. Türkiye'de hemen hemen tüm bankalar müşterilerine ücretsiz taksit imkânı sunuyorlar.

Tüm kartların yüzde 99'undan fazlası ile taksit yapılabiliyor. Öte yandan tüketiciler tarafından çok bilinmese de aslında aidatsız kartların da büyük çoğunluğunda taksit imkânı bulunuyor. Öyle ki, verilere göre aidatsız kartların yüzde 96'sı taksit özelliğine sahip. Bankaların internet sitelerindeki aidatsız kredi kartı seçeneklerine bakıldığında bazı kartların puan da verdiği görülüyor.

Kaynak:Habertürk
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 milyon kişi aidatsız kart kullanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN