Fed'in 'Bej Kitap' raporu yayınlandı

Fed, Amerikan iş dünyasının nabzını tuttuğu araştırma raporu "Bej Kitap"ın Ocak 2016 sayısını bugün yayımladı.

Giriş Tarihi: 14.1.2016 10:02
Fed'in 'Bej Kitap' raporu yayınlandı
ABD Merkez Bankası (Fed), Amerikan iş dünyasının nabzını tuttuğu araştırma raporu "Bej Kitap"ın Ocak 2016 sayısını bugün yayımladı.

Bankanın 12 bölgesel şubesinin görev alanlarıyla ilgili değerlendirmelerinin yer aldığı raporda, ekonomik aktivitenin 10 bölgede artmaya devam ettiği bildirildi.

Raporda, büyümenin bu bölgelerden, Philadelphia, Cleveland, Richmond, Chicago, St. Louis Minneapolis ve Dallas'ta "sınırlı", Atlanta ve San Francisco'da "ılımlı", Boston'da ise "yüksek" seviyede gerçekleştiği ifade edildi.

Sanayi, tarım ve enerji sektörleri zayıfladı

Raporda "Sanayi üretimi, otomobil ve havacılık dışındaki sektörlerde düşmeye devam etti" tespitlerine de yer verildi.

Ayrıca, enerji ve tarım sektörlerindeki zayıflığın da devam ettiğine işaret edilen raporda, tüketici harcamaları, otomobil satışları, turizm ve bazı hizmet sektörlerindeki faaliyetlerin bölgelere göre değişiklik gösterdiği kaydedildi.

İstihdam arttı ama ücretler düşük kaldı

Fed'in raporuna göre, ülkedeki inşaat faaliyetleri birçok bölgede iyileşirken, ev fiyatları ve satışları artışını sürdürdü.

Aynı zamanda, kredi talebi ve kalitesinin çoğu bölgede yükseldiği, temerrütlerin ise azaldığı belirtilen raporda, istihdam ve ücretlerle ilgili tespitler de dikkati çekti.

Raporda, bu başlıklara ilişkin "İş gücü piyasası, yedi bölgede açıkça görülen istihdam artışıyla iyileşmeye devam etti. Dört bölge piyasada bir miktar sıkılaşma olduğunu belirtti. Buna karşın, bölgeler genel ücret ve fiyat artışında çok ufak değişimler olduğunu rapor etti" değerlendirmesinde bulunuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fed'in 'Bej Kitap' raporu yayınlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN