Şimdi stratejik düşünen geliyor

Giriş Tarihi: 14.1.2016
Şimdi stratejik düşünen geliyor

Şirket evliliklerinin sihirbazı olarak nitelendirilen Mahmut Ünlü, Türkiye'nin 2015'te özel fonların değil stratejik yatırımcıların gözdesi olduğunu söyledi. Ünlü, "İki yılda yatırımcı profili değişti" dedi

Türkiye'nin potansiyelini her şeye rağmen yüksek gördüğünü belirten Ünlü&Co. Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü, emtia fiyatlarındaki düşüşün önümüzdeki 2 yıllık süreçte yabancı yatırım girişiyle ilgili fırsatlar yaratacağını ifade etti. Türkiye'de en fazla şirket evliliğine aracılık eden ve bu alanda "sihirbaz" olarak nitelendirilen Ünlü, son iki yıla bakıldığında Türkiye'ye gelen yatırımcı profilinde önemli değişimler gözlemlediklerini vurguladı. Ünlü, "Private equity dediğimiz özel sermaye fonlarının girişi düştü. Öte yandan Türkiye'ye uzun vadeli bakan stratejik yatırımcılarda artış var. Bu trend devam edecek" dedi.

6 AYDA 5 İŞLEM BİTER
20'nci yaşını kutlayan Ünlü&Co.'nun geçen yıl toplam hacmi 3 milyar doları bulan 10 birleşme ve satın alma işlemine imza attığını söyleyen Ünlü, şöyle konuştu: "1998-2015 arasında toplam 97 işleme aracılık ettik. 2016'nın ilk yarısına kadar 5 işlem bitirmeyi öngörüyoruz. Bunlar arasında altyapı, enerji, inşaat sektörleri var. Yaklaşık 1.5 milyar dolarlık anlaşmalar olacak." Ünlü, 2015'te doğrudan yabancı sermaye girişinin bir önceki yılla aynı kalarak 10-12 milyar dolar civarında olmasını beklediklerini de vurguladı.

AVRUPA'DAN ORTAK GELİYOR

Önümüzdeki 3 yılda hem organik hem de inorganik büyüyeceklerini anlatan Ünlü, hedeflerini şöyle açıkladı: "Önümüzdeki 3 ila 5 yıl içinde halka açılacağız. Halen Standart Bank'ın holdingde yüzde 4 hissesi var. Bir Avrupalı finansal kurumla görüşüyoruz, yüzde 10-15 oranında hisse satışı yapacağız. Buradan yaratılan kaynakla da hedeflediğimiz satın almaları gerçekleştire

% 5 BÜYÜME YAKALANIR

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in açıkladığı 2016 için yüzde 4.5, sonraki iki yıl içinse yüzde 5'lik büyüme hedeflerinin yakalanabileceğini söyleyen Ünlü, "Gelişmekte olan ülkeler arasında emtia fiyatlarındaki düşüşten fayda görecek ülke Türkiye. Bu süreç iki yıl daha devam eder diye bekleniyor. Cari açıktaki olumlu gidişatı ve büyümeyi sürdürülebilir hale getirirsek ciddi yatırım çekeriz. Yüzde 5 büyüme için ihtiyacımız olan kaynağı bulabiliriz. Artık seçimler geride kaldı" dedi. Ünlü, Suriye'nin Türkiye'nin değil dünyanın meselesi olduğunu ve 3-4 ay içinde çözüme doğru bir sürecin başlamasını beklediğini ifade etti.

SATIN ALMANIN YÜZDE 62'Sİ YABANCILARDAN

Uluslararası danışmanlık şirketi EY, 2015 Türkiye Birleşme ve Satın Alma raporunu açıkladı. Raporda Türkiye'de açıklanan birleşme ve satın alma işlemlerinin hacminin 10.7 milyar dolar olduğu, açıklananlarla birlikte rakamın 15 milyara çıktığı ifade edildi. Rapora göre yabancılar bunun yüzde 62'sine denk gelen 6.6 milyar doları karşıladı. Yabancıların gerçekleştirdiği işlemler 2014'e göre 2 milyar dolar arttı. Yılın en büyük işlemi ise Finansbank'ın Katar Ulusal Bankası tarafından 3.9 milyar dolarlık bedelle satın alınması oldu. Geçen yıl gerçekleşen 319 işlem işlemin 123'ünü yabancıların yaptığını söyleyen EY Türkiye Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler, "2016'da daha fazla ekonomik büyüme yaşanacağını tahmin ediyor ve umuyoruz. Bu yıl da 2015'e benzer seviyede birleşme ve satın alma bekliyoruz" dedi.

ÇİN VE JAPON YATIRIMCI ARTACAK


Son dönemdeki satın almalara bakıldığında Çinli ve Japonlar olmak üzere yeni bir yatırımcı grubun dikkat çektiğini ifade eden Ünlü, geçen yıl giren Yuasa'yı örnek göstererek, bu trendin 2016'da devam edeceğini söyledi. "Şu anda elimizde aynı ülkelerden 3-4 işlem var" diyen Ünlü, önemli bir farka da dikkat çekti: "Çin'in İpek Yolu projesi var. Bu bant üzerindeki noktalarda yatırımlar yaparak altyapı oluşturuyorlar. Japonlar ise Türkiye'yi yüksek potansiyeli olan Avrupa'nın kıyısında bir pazar olarak görüyor. Turşuya bile yatırım yaptılar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimdi stratejik düşünen geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN