Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baymak ve İTÜ'den verimli ısı pompası

Baymak ve İTÜ'nün 2.5 yıl önce başlattığı toprak kaynaklı ısı pompası üretimi projesinde ilk aşama tamamlandı. Projede hedef, yüzde 40'a varan tasarruf sağlamak

Giriş Tarihi: 15.1.2016
Baymak ve İTÜ'den verimli ısı pompası
Baymak, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile birlikte yürüttüğü toprak kaynaklı ısı pompası üretimi projesinde ilk aşamayı tamamladı. Projenin 1 yıl içerisinde tamamlanarak seri üretime geçilmesi hedefleniyor. Dünyada sayılı, Türkiye'de ise ilk olacak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından destekli "toprak kaynaklı ısı pompası tasarımı, geliştirilmesi ve toprak altı uygulama tekniklerinin deneysel optimizasyonu" projesini tamamlayan Baymak, böylece hem enerji tasarrufu hem de emisyon azaltımına katkı sağlamayı hedefliyor. Dışarıdan enerji verilmesi ile düşük sıcaklıktaki bir ortamdan aldığı ısıyı yüksek sıcaklıktaki ortama veren toprak kaynaklı ısı pompasının enerji verimliliği hava kaynaklı ısı pompasından daha yüksek. Kışın ısıtmak, yazın ise soğutmak amacıyla kullanılan toprak kaynaklı ısı pompası, doğalgaz kullanımını azaltarak, tüketiciye yüzde 40 oranında tasarruf sağlıyor.

2.5 yıllık çalışma

Baymak, İTÜ ile gerçekleştirdiği bu projeyle toprak kaynaklı ısı pompalarının yaygınlaşmasının önündeki ithalata bağlı yüksek fiyat engelinin kırılması, toprak altı incelemelerinden elde edilen verilerle toprak altı uygulama maliyetlerinin düşürülmesi, performans artırıcı yöntemlerin geliştirilmesi, böylece düşük fiyat ve yüksek performans ile çalışan toprak kaynaklı ısı pompalarının yaygınlaşmasını sağlamayı hedefliyor. Proje üzerinde yaklaşık 2.5 yıldır çalıştıklarını söyleyen Baymak Genel Müdürü Ender Çolak, "Hayallerimizin gerçeğe dönüşmesi için ilk aşamayı tamamladık. İTÜ Enerji Enstitüsü'nde Baymak tarafından kurulan toprak kaynaklı ısı pompaları test ve araştırma laboratuarı ile birlikte, Türkiye'de ilk defa toprak kaynaklı ısı pompalarının Avrupa standartlarına uygun test edilmesini sağlayan, prototip üreten, toprak ısı değiştiricilerinin performansını artıran yöntemleri geliştiren bir laboratuvar hayata geçmiş oldu" dedi. İTÜ Enerji Enstitüsü Müdürü Altuğ Şişman ise toprak kaynaklı ısı pompasının hava kaynaklı ısı pompasına oranla enerji verimlilik değerinin çok yüksek olduğuna dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baymak ve İTÜ'den verimli ısı pompası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN