Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dumankaya'dan rekor ciro hedefi

2015'i 463 milyon liralık ciroyla kapatan Dumankaya, bu yıl için hedef büyüttü. 1.2 milyarlık yatırım planlayan şirket, 750 milyon lira ciro hedefliyor

Giriş Tarihi: 15.1.2016
Dumankaya'dan rekor ciro hedefi
Galatasaray ile yaptığı sponsorluk anlaşmasıyla gündem yaratan Dumankaya İnşaat, 2015'i 463 milyon liralık satışla kapattı. Bu yıl 750 milyon liralık satış hedefleyen şirket, toplam 1.2 milyarlık yatırım için de kolları sıvadı. Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya, "Özellikle son 4 ayda iyi bir satış performansı yakaladık. Bu dönemde satışlarımız geçen yıla göre yüzde 131 artış gösterdi. 2015'te toplam bin 199 adet bağımsız bölüm satışı yaparak 463 milyon TL ciro elde ettik. 2015'te satış ofislerimizi 6 bin 491 kişi ziyaret etti. Ziyaretçi sayımız yüzde 17 arttı" diye konuştu. Dumankaya, 2016 yılı hedefleri için şunları söyledi: "Bu yıl sürdürülebilir büyüme ve verimliliğe odaklanacağız. Yılın ilk yarısında nisan ayı gibi 385 milyon TL değerindeki Fikirtepe'yi, ağustosta da 800 milyon liralık Gebze yatırımımızı lanse edeceğiz. Artan rekabet ortamında bu yıl da geliştireceğimiz yeni iş modelleriyle güçlenip büyümeyi sürdüreceğiz. 2016'da toplam 1.2 milyar TL yatırım planlıyoruz."

Terörün etkisi kalıcı değil

Türkiye'de yaşanan terör saldırılarının tüketicilerin alım kararını etkilediğini anlatan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, "Gayrimenkul artık içe dönük bir sektör olmaktan çıktı. Bizim yabancı müşterilerimizin yüzde 49'u Suudi Arabistan'dan, yüzde 17'si Kuveyt'ten. Rusya krizinden Körfez müşterilerimiz etkilenmişti. Bu tür olaylardan turizm sektörü gibi biz de etkileniyoruz ancak kalıcı olmuyor. Etkisi en fazla bir ay sürüyor" diye konuştu.

3'üncü Köprü gebze'yi uçuracak

Uğur Dumankaya, Gebze'de hayata geçirmeyi planladıkları proje için şunları söyledi: "Şenpiliç'in 140 dönümlük arazisinde 3 bin 500-4 bin konutluk bir uydukent yapacağız. Dumankaya'nın tarihindeki en büyük ölçekli proje olacak. Bölgenin çok beklediği bir yatırım. Etaplar halinde satışa çıkacağız. İlk etabında bin 500 konut olacak. Özellikle yeni açılacak köprü ile bölge çok gelişecek." Dumankaya, bölgede metrekare fiyatlarının şu anda bin 500-2 bin lira seviyesinde olduğunu, kendilerinin de uygun fiyatlarla satışa çıkacaklarını ifade etti.

Sponsorluk karşılığı konut

2015 yılında Galatarasay ile sponsorluk anlaşması imzaladıklarını hatırlatan Uğur Dumankaya, "Bu anlaşma ile sporun gelişimine destek verirken, stratejik ortağımız Galatasaray'a da en üst düzeyde katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Ayrıca Dumankaya markasına da paha biçilemez bir yatırım yapmış olduk" dedi. Dumankaya, anlaşma kapsamında sponsorluk bedelinin bir kısmının konut olarak ödendiğini ancak Galatasaray açıklamadıkça bu miktarı açıklayamayacaklarını belirtti.

Al Mazaya ile hedefimiz büyük

Ortadoğu'nun en büyük gayrimenkul geliştiricilerinden Mazaya ile işbirliklerinin devam ettiğini hatırlatan Dumankaya, "Resmi olarak startı Ekim 2014'te verdiğimiz Dumankaya- Al Mazaya işbirliğinin ilk adımı Ritim İstanbul projesinin üzerinde bulunduğu Yapı Merkezi arazisinin satın alınmasıyla verilmişti. Bu ortaklığı geliştirerek birlikte önümüzdeki dönemlerde daha yüksek yatırım hamlelerini kurguluyor olacağız. Önceliğimiz her zamanki gibi İstanbul ve gayrimenkul olacak. Ancak bunlarla sınırlı kalmayabiliriz. Karma projeleri de hayata geçirebiliriz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dumankaya'dan rekor ciro hedefi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN