Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enerji Bakanı'ndan gençlere tam destek

Giriş Tarihi: 16.1.2016
Enerji Bakanı'ndan gençlere tam destek

Enerji Verimliliği Fuarı'na katılarak, Shell Eco-marathon takımlarını ziyaret eden Enerji Bakanı Albayrak, "Gençlerin projelerine destek olmaya her zaman hazırız" dedi

Bu yıl 7'ncisi düzenlenen Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı'nın açılışı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın katılımıyla gerçekleşti. Wow Convention Center-Istanbul'da düzenlenen fuara, gençlerin az enerjiyle uzun mesafe yol alınabilen tasarım araçları damga vurdu. Açılış konuşmasının ardından fuar alanında incelemelerde bulunan Bakan Albayrak, ziyaretine ilk olarak "en az enerjiyle en uzun mesafe" gitmek üzere tasarlanan araçların yer aldığı Shell Eco-marathon takımlarının standlarından başladı. Takım üyelerinden teknik bilgi alan Albayrak, alternatif enerji kaynaklarının önemine vurgu yaptı. Albayrak, "Siz genç nesiller sayesinde alternatif enerji kaynaklarını en iyi, en verimli şekilde değerlendireceğiz. Bu konuda sizlere çok iş düşüyor. Projelerinize destek olmaya her zaman hazırız" dedi.

'BİRİNCİ OLMAMIZ GEREKİYOR'
Takımların başarı grafiği hakkında da bilgi alan Bakan Albayrak, "Bu yarışmalarda en az bir Türk takımımızın birinci olması gerekiyor" diye konuştu. Albayrak'ın yanı sıra standı ziyaret eden EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Yeditepe Üniversitesi'nin ve İstanbul Üniversitesi'nin Shell Eco-marathon araçlarını kullanarak bunlar hakkında teknik bilgi aldı. 7. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı'na, Yeditepe Üniversitesi'nden YUEMT, İstanbul Üniversitesi'nden Hidroist ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AE2 Project takımları katıldı. 3 üniversite de 2015'te Hollanda'nın Rotterdam şehrinde düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa yarışmasında derece almıştı. Yıldız Teknik Üniversitesi takımı AE2 Project, Shell Eco-marathon Avrupa Emniyet Ödülü'nü almıştı. İstanbul Üniversitesi takımı Hidroist, hidrojenle çalışan araçlarıyla Avrupa 5'incisi, Yeditepe Ünviersitesi takımı YUEMT ise elektrikli araçları ile Avrupa 9'uncusu olmuştu.

GEÇEN YIL TÜRKİYE'DEYDİ
Shell Eco-marathon, 2015 yılında, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle ilk kez Türkiye'de düzenlendi. Yarışmaya, farklı illerden 185 üniversite ve lise öğrencisi katıldı. Bu yıl 30 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında Londra'da düzenlenecek olan Shell Ecomarathon Avrupa'da Türkiye'yi 24 takım temsil edecek.

120 TAKIM, 1500 ÖĞRENCİ KATILDI
Shel 10 senedir Türkiye'de, öğrencilerin kendilerini inovasyon, teknoloji ve mühendislik alanlarında geliştirmesine Shell Ecomarathon ile katkıda bulunuyor. Gençleri geleceğin enerji teknolojileriyle çalışan araçlar geliştirmeye teşvik etmek üzere düzenlenen yarışmaya, 2005'ten bu yana Türkiye'den 120'nin üzerinde takım ve bin 500'e yakın öğrenci katıldı. 16-25 yaş grubundaki öğrenciler, tasarlayıp ürettikleri araçlarla Shell Eco-marathon'a katılarak en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmeye çalışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji Bakanı'ndan gençlere tam destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN