Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evlat edinen çifte 'doğum izni' geliyor

Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen torba yasa tasarısıyla, 3 yaşından küçük çocuğu evlat edinen çalışanlar da 6 aylık ücretsiz izin alabilecek

Giriş Tarihi: 16.1.2016
Evlat edinen çifte 'doğum izni' geliyor
Çalışan annenin yüzü gülüyor, muhtarın maaşı artıyor, emniyet hizmet tazminatı yükseliyor. Toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren Torba Yasa Tasarısı, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. İşte tasarının günlük hayata getirdikleri:
YARI ZAMANLI ÇALIŞMA: Doğum izninin bitmesinin ardından anneye çocuk sayısına göre 6 aya kadar ücretsiz izin ve yarı zamanlı çalışma hakkı verilecek. Çocuk okula başlayana kadar ebeveynlerden biri yarı zamanlı çalışabilecek. Yarı zamanlı çalışmada işçiye yarım maaşın yanı sıra işsizlik sigortasından brüt asgari ücretin yarısı kadar ödeme yapılacak.
İKİZ DOĞURANA EK BİR AY: İkiz ya da daha fazla sayıda doğumlarda söz konusu sürelere birer ay ilave edilecek. Bebeğin engelli doğması halinde ise her halükârda 12 ay süreyle çalışan kadın memura yarı zamanlı çalışma imkânı getirilecek.
OKUL İZNİ: Anne veya babaya, çocuğun okula başladığı ilk bir ay boyunca, normal çalışma süresinin yarısı kadar mesai yapma olanağı getirilecek.
EVLAT EDİNEN ÇİFTLER: Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu, evlat edinen çalışana da 6 ay izin hakkı verilecek.
FON'DAN KARŞILANACAK: Kadının yarı zamanlı çalışması durumunda çalışılan günlerin ücreti işverenden, diğer kısım ise İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak. Muhtarların da 940 lira olan ödenekleri bin 300 liraya yükselecek.

ÖĞRENCİ, POLİS VE ESNAF UNUTULMADI
25 yaşını doldurmamış öğrenciler pasaport harcı ödemeyecek.
Emniyet hizmetleri sınıfına dâhil kadrolardakilerin yararlandığı tazminat oranları yüzde 25 oranında artacak.
Çiftçinin gübre ve yem vergisi tam istisna kapsamında. KDV sıfırlanıyor.
Sosyoekonomik gelişmişlik endeksi düşük illerde uygulanan sigorta primi teşvikinde sigortalı sayısı sınırı kaldırılacak.

ÇALIŞMA KURALLARINI ESNETMEK ZORUNDAYIZ
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kadının hem istihdama katılımı hem de çocuk yapmasının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi. Işık, bunun kısmi zamanlı çalışma ile başarılabileceğini belirterek, "Yeter ki katı çalışma kurallarıyla devam etmeyelim. Bunu esnetmeliyiz. Bunun işverene getireceği yükü de almak zorundayız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evlat edinen çifte 'doğum izni' geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN