Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maç biletine mülteci vergisi

Giriş Tarihi: 19.1.2016
Maç biletine mülteci vergisi

Dubai'de yapılan insani yardım konferansında mülteciler için yeni bir fon önerisi geldi. Maç ya da konser biletlerinden alınacak gönüllü vergi göçmenlere aktarılacak

Birleşmiş Milletler (BM), göçmenlerin durumunun iyileştirilmesi için ilginç bir finansman modeli ortaya attı. Bazı harcamalardan 'gönüllü göçmen vergisi' alınmasını içeren öneri, Dubai'de mültecilerle ilgili bir raporun açıklanması sırasında dile getirildi. Konferansta konuşan Malezya'dan Nazrin Shah ve Avrupa Komisyonu'ndan Kristalina Georgieva, futbol maçı veya konser biletlerine getirilen belli oranda vergiden elde edilecek fonun, göçmenlere aktarılabileceğini açıkladı. Georgieva, "Dünya hiçbir zaman bu kadar cömert olmamış ancak bu cömertlik hiçbir zaman bu kadar verimsiz kullanılmamıştı" dedi.

EN FAZLA MÜLTECİ BARINDIRAN ÜLKELER

YARDIM 12 KAT

Kaynak önerileri arasında zekat gibi İslami modeller de var. Birleşmiş Milletler'in küresel yardımlarının miktarı savaşlar ve gelir dağılımı adaletsizliği nedeniyle 13 yılda 2 milyardan 24.5 milyar dolara çıktı.

125 MİLYON BEKLİYOR

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon raporu sunarken şunları söyledi: "Bu çağ, mega krizlerin çağı. Dünyada şu anda 125 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı var. Cömert bağışlara rağmen bu insanlara yardım etmek için hâlâ 15 milyar dolarlık açık söz konusu."

CHOBANİ DEVLERİ İYİLİKTE BULUŞTURDU
ABD'de dünyanın en büyük yoğurt şirketlerinden birini yöneten Chobani'nin patronu Hamdi Ulukaya, her biri kendi alanında lider uluslararası şirketleri TENT adlı fonda buluşturdu. IKEA'dan Linkedin'e, MasterCard'dan UPS'e kadar birçok devin TENT'e destek olmak için bir araya geldiğini söyleyen Ulukaya, "Her şirket kendi alanında göçmenlere destek verecek. Örneğin Linkedin, mesleki alanda bağlantı oluştururken UPS, yardımların ulaştırılmasını sağlayacak" dedi. Chobani ABD'de çalıştırdığı 600'den fazla mülteciyle bu alanda en yüksek istihdama sahip şirket.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maç biletine mülteci vergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN