Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davos'un gündemi robotlar

Dünya liderleri ve iş dünyasını buluşturan Davos'ta bu yıl robotların yükselişi ve sanayinin geleceği tartışılacak

Giriş Tarihi: 20.1.2016
Davos'un gündemi robotlar
Dünyanın 100'den fazla ülkesinden 2 bin 500'ün üzerinde siyasetçi ve iş dünyası lideri bu yıl Davos Zirvesi'nde geleceğin dünyasını konuşacak. Dördüncü Sanayi Devrimi temalı bu yılki zirvede sekiz ana konu var. "Dördüncü Sanayi Devrimi" başlığı altında sığınmacı krizinden, iklim değişikliğine, eşitsizlikten teknoloji ve ekonomiye dair pek çok küresel sorununun ele alınacağı forumda geçen yıllara göre daha sıkı güvenlik önlemleri alındı. Davos'a bu yıl yaklaşık 5 bin güvenlik görevlisi konuşlandırıldı.

DAVUTOĞLU DA KONUŞACAK

Zirvede Türkiye'yi Başbakan Ahmet Davutoğlu temsil edecek. Davutoğlu, perşembe günü "Türkiye'nin Küresel Rolü" başlıklı bir konuşma yapacak. Başbakan Davutoğlu'na, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu eşlik edecek.

Robotların yükselişi

Dünyada otomasyon ve akıllı makinelerin yükselişi bu yılki temaların başında geliyor. Dördüncü Sanayi Devrimi'nin parçası olan bu konu "Fiziksel, dijital ve biyolojik alanın kaynaşması" olarak nitelendiriliyor.

Terörizm ve göç

Liderler ve insani yardım kuruluşları göçmenler konusunda daha iyi entegrasyonun nasıl yapılabileceğini tartışacak. Ürdün Kraliçesi Rania El Abdullah, Ortadoğu'daki durum hakkında bir konuşma yapacak.

Piyasa dalgalanmaları

2016 yılında piyasaların seyri de dünyanın en zenginlerinin buluştuğu toplantıda görüşülecek. Dünyanın yeni bir krize doğru mu gittiği piyasalar hakkında konuşulacak konuların başında geliyor.

İklim değişikliği

İklim değişikliği, Paris'te varılan anlaşmanın ardından Davos Zirvesi'nin öncelikli konularından biri. İklim değişikliği konusunda bilim adamları ve ABD'li yıldız Leonardo DiCaprio konuşacak.

Siber suçlar ve haklar

Davos'ta dijital iletişimde kişisel bilgilerin korunması tartışılacak. ABD Başsavcısı Loretta Lynch ile Interpol Genel Sekreteri Jürgen Stock siber suçları konuşacak.

Avrupa Birliği'nin geleceği

Ortadoğu'daki büyük sorunlar nedeniyle ajandada bu yıl Avrupa alt sıralarda kaldı. Ancak yine de Yunanistan'ın ekonomik sorunları ile birlikte İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkışı konuşulacak.

Sağlık ve ilaç sanayisi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Davos'ta bir kanser ilacı çıkması için baskı yapacak. Biden ile birlikte ABD delegasyonunun önemli isimleri doktor ve bilim adamları ile bir araya gelecek.

Gelirde eşitsizlik

Toplantılarda yoksullar ile süper zenginler arasındaki uçurumun derinleşmesi görüşülecek. Amerika, Avrupa ve Ortadoğu'da derinleşen kutuplaşmalar da gündemde olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davos'un gündemi robotlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN