Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye iştahımızı kabartıyor

Başbakan'ın Londra'da görüştüğü yatırımcılar, "Etrafınızdaki savaş ve 2 seçime rağmen ekonominizi büyüttünüz. İştahımızı kabartıyorsunuz" mesajı verdi

Giriş Tarihi: 20.1.2016
Türkiye iştahımızı kabartıyor
İngiltere'de Merrill Lynch, Goldman Sachs ve Bloomberg'te 10 trilyon doların üzerinde fonları yöneten işadamlarıyla bir araya gelen, bugün Davos'ta daha sonra da Almanya'da yatırımcılarla buluşacak olan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun temaslarının perde arkasına SABAH ulaştı. Yabancı yatırımcıların, Londra'daki toplantılarda yatırımcıların, Türkiye'nin etrafındaki savaş ve gerginlikler ile 2 genel seçime rağmen ciddi bir büyüme gösterdiğini belirterek, "Biz, istikrarlı pazar ve paramızı büyütebileceğimiz yer arıyoruz. Güvenli piyasalarda büyüme yok denecek kadar az. Büyümenin olduğu yerde paranız güvende olmayabilir. Ama Türkiye iştahımızı kabartıyor" dediği öğrenildi.

DAVUTOĞLU'NUN LONDRA ZİYARETİ

SÖZ VERİYORUZ PARA GELİR

Edinilen bilgiye göre, dört gözle hükümetin reformlarını beklediklerini anlatan yabancı yatırımcılar, şunları vurguladı: "Hükümet olarak bu bahsedilen reformları yürürlüğe sokarsanız, size söz veriyoruz para gelir, hiç merak etmeyin. Ekonomide para var. Ancak yatırım yapacak güvenli yer sayısı çok az. Türkiye gösterdiği büyüme performansıyla güvenli liman."

DİĞERLERİNİN DURUMU VAHİM

Fonların paralarının yüzde 5-10'unu gelişmekte olan piyasalara yatırdığını belirten yabancı yatırımlar, "Bu kaynak için eskiden Türkiye, Brezilya, Rusya, Çin ve Güney Afrika yarışırdı. Şu anda Türkiye hariç bu ülkelerin durumu vahim" mesajı verdi.

İNGİLTERE GİBİ İZOLE YAŞAMIYORUZ
Yatırımcılar, Başbakan'a seçimler, reformların bütçeye etkisi, jeopolitik sorunlar gibi konularda sorular yöneltti. Davutoğlu, "Maalesef ABD veya İngiltere gibi izole bir coğrafyada yaşamıyoruz. Bölgemizin istikrarı için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Mesela Uygurlar, Türkçe konuştukları ve kendilerini bize yakın hissettikleri için kendimizi bir krizin içinde bulduk. Global oyuncu olmak böyle bir şey" dedi.

UKRAYNA'DA YAPSAK NE OLURDU?
Reformlar ve vaatlerin 'dayanıksız' olmadığını ve bütçeye herhangi bir yük getirmeyeceğini belirten Davutoğlu'nun Rusya konusunda da şunları söylediği öğrenildi: "Rusya defalarca ikaza rağmen hava sahamızı ihlal etti. Sınırımızın ötesinde akrabalarımızı bombaladılar. Biz Ukrayna'da bunu yapsak ne olurdu?"

BP'NİN CEO'SUYLA GÖRÜŞTÜ
Başbakan Londra'da Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın organize ettiği toplantılarda Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Sir Suma Chakrabarti, BP CEO'su Bob Dudley ve Zenium Technology Partners CEO'su Franek Sodzawiczny ile görüştü. Londra ziyaretine aralarında Bülent Eczacıbaşı, Nihat Özdemir, Ali Koç, Serdar Bilgili, Abdullah Kavukçu gibi 44 işadamı katıldı.

OLUMLU BİR ATMOSFER GÖRDÜM
Davutoğlu, Londra'da Türk gazetecilerin sorularını da cevapladı. Davutoğlu, "Yatırımcılarla görüşmemde beklenenden çok daha iyi bir atmosfer gördüm; coğrafyadan kaynaklı olumsuzluk görmedim" diye konuştu. Davutoğlu, İngiltere- Türkiye CEO yemeğinde ise İngiltere ile 20 milyar dolarlık ticaretin mümkün olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye iştahımızı kabartıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN