Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Spor ekonomisine yeni bir yön çizdi

Giriş Tarihi: 23.1.2016
Spor ekonomisine yeni bir yön çizdi

Spor yaparken hayatını kaybeden Mustafa Koç, spora destek vermenin yanı sıra attığı adımlarla Türk spor endüstrisinde yeni bir dönemin altyapısını oluşturdu

Kalbine yenik düşerek hayatını kaybeden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, hem iş hem de spor dünyası için önemli bir isimdi. Koç, Türk spor ekonomisinin büyümesi için önemli adımlar attı. Kulüplerin şirketleşmesine, taraftarın takımlara katkısının artmasına liderlik etti. Koç, başta Fenerbahçe olmak üzere ekonomik altyapının güçlendirilmesi açısından Türk sporuna çok önemli katkılarda bulundu. 1907 Fenerbahçe Derneği'nin kurucusu ve ilk başkanı olan Mustafa Koç, 1993'te Fenerbahçe Basketbol Takımı'nı büyütmek için yönetimini üstlendi. Kulübe, 4 yıllık sürede 11 milyon dolarlık kaynak sağlandı.

KOMBİNEYE ÖNCÜ OLDU

Bugün kulüplerin en önemli gelir kalemlerinden olan kombinenin öncülüğünü de Mustafa Koç yaptı. 1997'de "Fenerbahçe şirketleşmeli mi, halka mı açılmalı?" isimli bir kitap hazırlattı. Birçok panel organize ederek kulüpte şirketleşmeyi sağladı. Şirketleşme kararı kongrede oylanırken büyük destek verdi. 'Dört büyükler' peşi sıra halka açılarak borsaya kote oldu.

FENERİUM'UN TEMELİNİ ATTI
1907 Fenerbahçe Derneği aracılığıyla 1997'de Fenerbahçe logosu tescil edildi. Böylece kulübün logosunun bulunduğu hiçbir ürün korsan olarak piyasa sunulamadı. Kulübün en önemli markası olan Fenerium'un da temelleri bu tescille atıldı. Dernek, tescil ettiği logo ile kurduğu Fenerium'u Sarı Lacivertli kulübe devretti. Böylece taraftarın takımına destek vermesinin yolunu açtı. Fenerium'da her yıl 400 bine yakın forma satılıyor.

SPORA SPONSOR OLDU
Koç, Türk markalarının yurtdışında ünlü kulüplere sponsor olmasına da öncülük etti. Beko, Avrupa'da basketbolun destekçisi oldu, 2014'te Barcelona'nın formasında yer aldı. İstanbul Golf Kulübü Başkanı olan Koç, golfün gelişmesi için de büyük destek verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Spor ekonomisine yeni bir yön çizdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN