Bölgesel kalkınmaya 68 milyarlık destek

Hiçbir bölgenin terörün insafına bırakılmayacağını söyleyen Kalkınma Bakanı Yılmaz, "Kırsaldaki 10 milyon kişiye 9.6 milyarlık destek ayırdık. Bölgesel kalkınma için 4 yılda 68 milyar lira harcayacağız" dedi

Giriş Tarihi: 25.1.2016
Bölgesel kalkınmaya 68 milyarlık destek
Hükümet teröre meydan okudu

Hükümet, refahı Türkiye'nin dört bir yanına dengeli yayacak, bölgesel gelişmişlik farklarını azaltacak ulusal-bölgesel stratejik yol haritasını hazırladı. Küçük işletmelerin desteklenmesi, kırsal kesimin kalkınması, kentsel yaşam kalitesinin artırılması, sosyal imkânlara ulaşamayanlar, gecekondu bölgelerinde yaşayanlara fırsat yaratılması amacıyla destek programlarına 4 yılda 68 milyar lira kaynak aktarılacak. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi'nin ayrıntılarını SABAH'a anlattı. "Türkiye fırsat penceresi yakaladı, atılım için her şey var. Türkiye reform dönemi yaşıyor" diyen Yılmaz, bölgesel kalkınma ve gündeme ilişkin şu mesajları verdi:

REFORM DÖNEMİ: Türkiye'de istikrar pekişti, reformlara ağırlık verilecek. Üretim paketi Bakanlar Kurulu'nda görüşülecek. Yeni hedefler için stratejik yol haritalarını hazırlandı. Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi hazırlandı, Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu oluşturuldu. Kalkınma ajansları, bölge kalkınma idareleri ile bölgesel kalkınma politikalarını yaşama geçiriyoruz. Ajansların bölgelerinde iş-yatırım ortamının geliştirilmesi, yatırım imkânlarının tanıtımına ağırlık vermesi sağlanacak. Bölgesel kalkınma projelerine yönelik finansman araçları çeşitlendirilecek.

4 YILIK PLAN HAZIR

4.7 MİLYARLIK YATIRIM: Kalkınma ajanslarına kuruluşundan bugüne kadar 2.2 milyar lirası merkezi bütçe, 1 milyar lirası yerel pay olmak üzere 3.2 milyar kaynak aktarıldı. Bu yıl da 496.3 milyon lira aktarılacak.

4 YILDA 68 MİLYARLIK DESTEK: İdareler yatırımlar için 2014-2018 eylem planları hazırladı. Bu planların uygulanması için 68 milyar lira aktarılacak.

İL SINIRLARI AYNEN KALACAK

HAKKÂRİ, ŞIRNAK: (Şırnak il merkezinin Cizre, Hakkari'nin Yüksekova'ya taşınması konusunda) İller değişmeyecek, il sınırları değişmeyecek ama ilin merkez ilçesi taşınmış olacak diyelim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölgesel kalkınmaya 68 milyarlık destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN