Devlette oda ve taşıta standart

Maliye Bakanı Ağbal, sigara ve alkoldeki vergi artışından bütçeye 3.3 milyar lira geleceğini belirtti. Üretime teşvik edici vergi düşündüklerini söyleyen Ağbal, kamuda taşıt ve odalara standart getireceklerini belirtti

Giriş Tarihi: 29.1.2016
Devlette oda ve taşıta standart
Maliye Bakanı Naci Ağbal, seçim vaatlerinin 2016 Bütçesi'nde kuruşuna kadar karşılığının bulunduğunu söyledi. Bu yıl faiz dışı fazlanın biraz aşağı çekildiğini ama bu yolla 7 milyar lira ekstra kaynağın doğrudan üretken yatırımlara aktarıldığını belirtti. Gayrimenkul değer artışı ile sanat faaliyetlerinin ticaretinden doğan kazançların vergilemesinde yenilikler düşündüklerini ifade eden Ağbal, şu mesajları verdi:

EN ÇOK MAAŞ VEREN SEKTÖRLER

ÜRETİME TEŞVİK EDİCİ VERGİ


Üretimde teşvik edici vergi unsurları düşünüyoruz. Dördüncü dönem geçici vergiyi kaldırıyoruz. İşletmelerin daha kayıtlı hale gelmesi için tüm giderlerini yazacakları sistem getirmeyi amaçlıyoruz. Üretimin kompozisyonunu da katma değere ve markaya göre değiştirmeyi desteklemeyi hedefliyoruz.

MEMUR VE İŞÇİLERE YENİ HAKLAR

Türkiye büyüyor, eğitim, sağlık ihtiyacı artıyor. Deprem gerçeğimiz de var. En başta hastane, okul yapmamız lazım. 14 yılda yapılan yatırımlara rağmen ulaştırma sektörüne daha fazla kaynak ayırmak gerek. Seçim vaatlerine, yatırımlara ilave kaynak aktarımına rağmen, bütçe açığının GSMH'ye oranı yüzde 1.3'te tutuyoruz.

KİRA VE SATIN ALMAYA ORAN

Kamu büyüyor. Neden? Çünkü hizmet genişliyor, Sağlık Bakanlığı eski bakanlık değil. Ambulans sayısı, şoför sayısı, kalacakları yer ihtiyacı artıyor. Ama bazen ölçü kaçıyor. Bir bakıyorsunuz öyle bina kiralaması yapılıyor ki bir daire başkanı, müdür odası standart dışı. Bu konuda da standart getireceğiz. Yeni dönemde, araç kiralama mı satın alma mı? Bunun için belli bir oran getiriyoruz. Satın alma ile yıllık kira arasında ilişki kurulacak, gerekirse kiralama yasağı getirilecek.

İSTİSNALAR İNCELENECEK

Vergi gelirlerinin kalitesini artırmak için istisna ve muafiyetler gözden geçirilecek. Amacına ne kadar uygun diye bakılacak. Eylül ayında Vergi Harcaması Raporu yayınlayacağız. İstisnalar bütün olarak kamuoyuna sunulacak. Burada analizi iyi yapıp da başlangıçta hedeflediğimiz amacı göremezsek, daraltmamız mümkün olan istisna ve muafiyetler sayesinde bütçe açısından kazancımız olacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Devlette oda ve taşıta standart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN