'Flaş bellek' ile hayali ihracat

Giriş Tarihi: 30.1.2016
'Flaş bellek' ile hayali ihracat

Yazılım ihracatındaki mevzuatı suiistimal eden bazı firmalar, milyonlarca lira kara para akladı. CD ve flaş bellek uyanıkların yeni numarası oldu

Türkiye'nin bir dönemine damga vuran hayali ihracat, günümüz teknolojisiyle yeniden hortladı. Sözde ihracatçıların bu seferki yöntemleri ise son dönemin yüz akı sektörü olarak nitelenen 'yazılım ve bilişim' oldu. 1.5 milyar dolara yakın ihracatın gerçekleştiği sektörde yazılımlar, internet üzerinden gönderilse de gümrükleme kaydı ve ihraç ürünü sayılabilmesi nedeniyle 'flaş bellek' adı verilen bilgi depolama cihazı veya CD'lere yüklenerek ihracatı sağlanıyordu. Yazılım sektörünün ihracat avantajlarından yararlanabilmesi için düşünülen bu sistem zamanla kara para aklama ve hayali ihracatın yeni gözdesi oldu. KOBİ niteliğine bürünen bazı firmaların, flaş belleklerin içine bazı 'kopyala yapıştır' yazılımlar yükleyerek, milyonlarca dolar sözde ihracat gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Özellikle Bulgaristan, Romanya ve İran sanal ihracatçıların gözde ülkeleri oldu. Sanal ihracat oyununa inceleme ise 2015'in son aylarında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na gelen ihbarla başladı. Bakanlık ülke genelindeki denetimlerini artırarak bu alandaki ihracat beyanlarını mercek altına aldı. İstanbul ve Mersin'deki Gümrük muayene memurlarının incelemesinde çok sayıda skandal ortaya çıktı.

BÜYÜK KAZANDIRAN KÜÇÜK İŞLER

TEK CD'YE 3 MİLYON $

Buna göre, sadece İstanbul İkitelli'de faaliyet gösteren bir firma bu yolla milyonlarca lira kara para akladı. Romanya ve Bulgaristan'a güvenlik yazılımları gönderdiğini beyan eden firmanın yapılan inceleme sonucunda bu alanda herhangi bir içerik üretmediği, gönderilen CD ve flaş belleklerin içinde ise piyasada 150 TL'ye satılan bazı muhasebe yazılımları olduğu tespit edildi. Firmanın bu CD'ler için 3 milyon dolarlık bedel gösterdiği de kayıtlara girdi.

EN ÇOK MAAŞ VEREN SEKTÖRLER

İHRACAT HEDEFİ 10 MİLYAR DOLAR

Türkiye ihracatına katma değer sunan bir sektör olduklarını ifade eden Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Doğan Ufuk Güneş ise konunun münferit bazı vakalar olduğunu ve genele mal edilmemesi gerektiğini söyledi. 2023 için 10 milyar dolarlık ihracat hedefleri olduğunu belirten Güneş, "Türkiye'nin göz bebeği bir sektör olma yolunda hızla ilerliyoruz. Her alanda olduğu gibi bazı mevzuat suiistimallerine yönelen kişiler olabilir. Ancak bunların sayısı azdır. Biz Türkiye'nin geleceğini bu alanda olduğunu düşünüyoruz. Firmalarımız dünya çapında başarılara imza atıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Flaş bellek' ile hayali ihracat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN