Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gübretaş'tan İran atağı

Gübretaş Genel Müdürü Kutlu, ambargo sonrası İran'a yapılan ilk yatırıma imza attı. Kutlu, "Oradaki fabrikamızda 196 milyonluk modernizasyon yapıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 30.1.2016
Gübretaş'tan İran atağı
Türkiye'nin en büyük gübre üreticisi Gübretaş, yurtiçi ve yurtdışında yatırım atağına kalkıyor. İran'a ambargonun kalkmasının ardından bu ülkedeki ilk dev yatırıma başlayan Gübretaş, 2008'de ortak olduğu Razi Petrokimya'ya 196 milyon TL'lik yatırım yapıyor. Şirket, Türkiye'de de 114 milyonluk yatırım yapacak. Geçen yıl şubat ayında Genel Müdür olan Şükrü Kutlu, işe hızlı başladı. Gübretaş'ı ağır hareket eden bir şilepten, sürat teknesine çevireceklerini söyleyen Kutlu, şirketi 2016'da kârlılık ve büyümede rekora taşımak istediklerini vurguladı.

YENİ TESİSLER YAPILIYOR

Gübretaş'ın Türkiye'nin farklı bölgelerinde üretim ve lojistik altyapı yatırımlarına devam ettiğini de söyleyen Kutlu, "İskenderun, İzmir ve Samsun'daki tesisler yıl sonuna kadar bitecek. Amonyum nitrat ve kalsiyum amonyum nitratı üretebilmek için Yarımca'da yeni tesis projesi var. Yıl sonunda granül amonyum sülfat da üretimi de başlayacak" diye konuştu.

AFRİKA'YA AÇILIYORUZ

Kutlu, Türkiye'de olmayan fosfat hammaddesi için Afrika'da ortaklık ya da satın alımı fırsatı aradıklarını söyledi. Genel Müdür Şükrü Kutlu, Fas, Tunus, Cezayir ve Ürdün gibi Kuzey Afrika ve Ortadoğu kuşağında ülkelerine yoğunlaştıklarını belirterek, satın alım ya da ortaklık için 200-500 milyon dolarlık bir bütçenin ayrıldığını söyledi.

YENİ BAHÇE ÜRÜNÜ BEŞTEPE'DE KULLANILIYOR
Şükrü Kutlu, 'Gübretaş Bahçem' markasıyla bahçe, süs ve saksı bitkileri alanındaki ürünlerle şehirli tüketiciyle de buluşacaklarını anlattı. Kutlu, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin bahçesinde de yeni ürünün kullanıldığını belirtti. Ürüne özel gübre ürettiklerini vurgulayan Kutlu, "Patates için özel gübre geliştirdik. Bu ürün yaptığımız denemelerde yüzde 100'lük bir verim artışı sağladı" diye konuştu.

2015 NET KÂR HEDEFİ 234 MİLYON LİRA
Geçen yıl üretimde yüzde 32'lik artışla 697 bin tona, toplam satışta ise 1.6 milyona ulaştıklarını anlatan Kutlu, "Porföye eklenen bitki koruma ve süs bitkisi besleme ürünleriyle birlikte bu yıl 2 milyon tonu aşan satış hacmi, 4 milyar TL üzerinde konsolide ciro ve 234 milyon TL net kâr hedefliyoruz" dedi. Kutlu, KDV'nin yüzde 18'den 1'i indiğini, oranın 0'a çekilmesi için de bir tasarının hazırlandığını söyledi. Kutlu, "Bu devrim gibi bir karar üreticiyi rahatlattı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gübretaş'tan İran atağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN