"'a 90 milyar lirayı aşacak"

Bakan Yıldırım, 'a yaklaşık 17 milyar liralık yapıldığını, devam eden projeler tamamlandığında bu rakamın 90 milyar lirayı aşacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 30.1.2016 16:15 Güncelleme Tarihi: 30.1.2016 16:22
İstanbul'a yatırım 90 milyar lirayı aşacak

Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca 'a yapılan yatımları değerlendiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı , İstanbul'un ulaşım sorununu çözmek için dünyanın en büyük projelerini bir bir hayata geçirdiklerini söyledi.

Yıldırım, bugüne kadar bakanlık olarak İstanbul'a yaklaşık 17 milyar liralık yaptıklarını, kamu-özel iş birliğiyle yapılanlarla birlikte devam eden projeler tamamlandığında bu rakamın 90 milyar lirayı aşacağını ifade etti.

"BU PROJELERİMİZ İSTANBUL'UN ULAŞIMINI KOLAYLAŞTIRACAK"

İstanbul Boğazı'nda 'a kardeş proje olan "Avrasya Geçişi" projesinin açılışı için gün saymaya başlandığını aktaran Yıldırım, ''Bu projenin maliyeti, 1,2 milyar dolar. Bununla birlikte yapımı devam eden İstanbul-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi projesinin maliyeti 6,3 milyar dolar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve devamı yolların maliyeti 2,5 milyar dolar, 3. havalimanının maliyeti 13,1 milyar dolar, Haliç Yat Limanı projesinin maliyeti ise 600 milyon dolar. Bütün bu projelerimiz, İstanbul'un ulaşımını kolaylaştıracak ve büyük ölçüde de tamamlanmış projelerdir'' diye konuştu.

"GEBZE'DEN HALKALI'YA KESİNTİSİZ GİDİLEBİLECEK"

Yıldırım, inşası süren Marmaray'ın devamı banliyö larının rehabilitasyonu projesi tamamlandığında İstanbul'un Gebze'den Halkalı'ya kadar toplam 76 kilometrelik metro ayarında bir sisteme kavuşacağını dile getirdi.

Bu sayede şehir içi ulaşımda Gebze'den Halkalı'ya kesintisiz ve aktarmasız gidilebileceğinin altını çizen Yıldırım, şöyle konuştu:

"Hatta yüksek hızlı de Pendik'te kalmayacak, Halkalı'ya kadar ulaşacak. Şu anda inşasını yürüttüğümüz iki metro projemiz var. Biri, ile arasında ve yaklaşık 7-7,5 kilometre civarında, tamamen alttan ilerliyor. Bu hat Kaynarca'da Kadıköy-Kartal metrosuna entegre oluyor. Dolayısıyla Sabiha Gökçen Havalimanı'nı metro şebekesine eklemiş oluyoruz. Güneyde de bu hat, Marmaray'a entegre oluyor. Bakırköy'de İDO iskelesinden başlayıp Kirazlı'ya kadar devam den 9,5 kilometrelik ikinci bir metro inşaatımız var. Bunların hepsini 2019'dan önce hizmete alacağız. Geçen yıl Levent-Hisarüstü metrosunu hizmete almıştık. Kabataş-Taksim hattını Levent'te bağlantı yaparak Boğaziçi Üniversitesi'ne kadar uzatmış olduk. Bu yıl içinde Yenikapı'dan başlayıp İncirli'ye, oradan da Sefaköy'e uzanan 15 kilometrelik bir metro inşaatımız var."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İstanbul'a yatırım 90 milyar lirayı aşacak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN