Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçim vaatleri bir bir gerçekleşmeye başlıyor

Giriş Tarihi: 30.1.2016
Seçim vaatleri bir bir gerçekleşmeye başlıyor
Hükümetin seçim meydanlarında verdiği vaatleri de kapsayan torba yasa tasarısı önceki gece Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Doğum yapan memur ve işçiye yarı zamanlı çalışma imkânı getiren yasa, çocuğun okula başlama yaşına kadar da kısmi süreli çalışma hakkı tanıyor.

BÜYÜK KAZANDIRAN KÜÇÜK İŞLER

İLK DOĞUMA 2 AY

Doğum yapan memurlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay, günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek. Bu süre içinde süt izni verilmeyecek, mali ve sosyal haklarda herhangi bir kesinti yapılmayacak. Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay eklenecek. Bebeği engelli doğan kadın memur ise 12 ay süreyle yarı zamanlı çalışabilecek. 3 yaşını doldurmamış bir çocuğu, eşiyle veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde memur olan eşleri de verilen 8 haftalık iznin bitiminden itibaren bu haklardan yararlanacak. Memurun çalışacağı süreler, ilgili kurumca belirlenecek.

EN ÇOK MAAŞ VEREN SEKTÖRLER

İŞÇİLER DE KAPSAMDA

Kadın işçiler de doğum yapmaları halinde analık izni sonrasında birinci doğumda 60, ikinci doğumda 120, sonraki doğumlarda ise 180 gün, günlük çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin kullanabilecek. Torba yasanın diğer düzenlemeleri arasında gübre ve yemde KDV'nin sıfırlanması da var. Ayrıca muhtar maaşına zam yapılacak. Muhtarların net 940 lira olan ödenekleri bin 300 liraya yükseltilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim vaatleri bir bir gerçekleşmeye başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN