Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pulluk 5 cm çıkarsa mazotta yüzde 66 tasarruf sağlanır

Çiftçi, tarlayı 5 cm az kazdığında, mazotta % 66 tasarruf ediyor. Uzmanlar, farkın verimi etkilemediğini belirtiyor

Giriş Tarihi: 31.1.2016
Pulluk 5 cm çıkarsa mazotta yüzde 66 tasarruf sağlanır
Enerjisinin büyük kısmını ithal eden Türkiye, küçük önlemler almadığı için milyonlarca lirasını havaya savuruyor. Bu durumun en ilginç örneği ise tarım sektöründe kendini gösteriyor. Türkiye'de üreticiler tarlalarını 20 ya da 25 santim derinliğinde sürüyor. Yapılan araştırmalar, bu derinliğin verimin artırılmasında bir katkısının olmadığını gösteriyor. Üretici, tarlasını 5 santim daha derin sürdüğü için akaryakıtı yüzde 66 daha fazla tüketiyor. Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Genel Müdürü İrfan Güvendi, üniversitelerin Orta Anadolu için yaptığı araştırmaya göre, tarlasını 25 santimetre derin süren çiftçinin bir dönüm için 3 litre mazot harcadığını, oysa bu derinliğin 20 santimetreye çekilmesi durumunda ise harcanan mazotun 2 litreye indiğini açıkladı. Güvendi, "Ürünün 25 santim derinlikte ya da 20 santim derinlikte ekilmesinin verim açısından hiçbir artısı yok. Bu nedenle çiftçimize, pulluklarını 5 santim daha yukarı kaldırmalarını öğretiyoruz" şeklinde konuştu.

SAHAYA ÇIKIYORUZ
İrfan Güvendi, küçük önlemlerle milyonlarca litrelik akaryakıt tasarrufu yapılmasının mümkün olduğunu söyleyerek, "Türkiye'de ortalama olarak 240 milyon dekar ekilen tarla var. Her dönümde bir litrelik tasarruf edildiğinde ülke ekonomisine yaptığı katkı 240 milyon litre oluyor" dedi. Güvendi, araştırma sonuçlarını uzmanlarla sahaya çıkarak Tarım Kredi üyelerine anlattıklarını da sözlerine ekledi.

BİR MEGAVATIN ALTINDA RES YAPIYORUZ
Tarım Kredi Genel Müdürü İrfan Güvendi, çiftçilerin arazilerinde kullanacağı elektriğin yenilebilir enerjiyle karşılanması için de proje başlattıklarını söyledi. Güvendi, bir megavatın altında rüzgar enerji santrali için ruhsat zorunluluğunun olmadığını bu nedenle de üreticilerin arazilerinde kullanması için rüzgar enerji santralleri kurmalarının teşvik edildiğini söyledi. Güvendi, üreticilere kredi verildiğinin de altını çizdi.

100 DÖNÜMDE 340 LİRA CEPTE
Güvendi, "Çiftçi, 1 dönümü 15-20 santimetre derinden sürümünü gerçekleştirirse 2 litre mazot yakıyor. Eğer aynı araziyi 25 santimetreden sürerse mazot tüketimi 3 litreye çıkıyor. Yani dönüm başı 1 litre daha fazla mazot yakıyor. Üretici, verimlilikte değişim olmamasına rağmen 100 dönümlük arazisinde litresi 3.40 olan mazot için 340 lira daha fazla ödüyor. Üyelerimizin cebinden çıkan para, toprağın yapısı ve sertliğine bağlı olarak ise daha da artıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pulluk 5 cm çıkarsa mazotta yüzde 66 tasarruf sağlanır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN