Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"15 milyar dolarlık yabancı sermaye girişi bekliyoruz"

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "Türkiye 2002'den itibaren 165 milyar doların üzerinde yabancı sermayenin doğrudan yatırım yaptığı bir ülke haline geldi. 2016 yılında 15 milyar dolarlık bir yabancı sermaye girişi bekliyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 2.2.2016 09:36
15 milyar dolarlık yabancı sermaye girişi bekliyoruz
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Şili-Türkiye İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet ve Şili halkına gösterdikleri misafirperverlikten dolayı şükranlarını sunarak, iş forumunu düzenleyen SOFOFA ve DEİK yöneticilerine teşekkür etti.

Türkiye'nin 2000'li yıllardan itibaren içinde bulunduğu kabuğu yırtarak büyük bir ekonomik büyüme gösterdiğini anlatan Elitaş, "2014 yılı itibarıyla Türkiye'ye baktığımızda 800 milyar dolarlık gayrisafi yurt içi hasılasına (GSYİH) ulaşan, 158 milyar dolarlık ihracat ve 250 milyara dolara yakın ithalat ve 2014'de 400 milyar doların üzerine yaklaşmış bir dış ticaret hacmiyle, Türkiye dünyada önemli bir ekonomik aktör haline gelmiş ülke konumunda" diye konuştu.

"15 milyar dolarlık bir yabancı sermaye girişi bekliyoruz"

Elitaş, iki ülke arasındaki arasındaki mesafenin teknolojinin gelişmesiyle zaman olarak kısaldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin en önemli özelliklerinden birisi, Ankara'yı ya da İstanbul'u merkez aldığınızda 4 saatlik uçuş mesafesi, o daire o çember içerisinde, 52 ülkeye ulaşmamız mümkün. Bu 52 ülke dünya gayrisafi milli hasılasının yüzde 60'ını oluşturun ülke. 1,6 milyar nüfusu bulunan bir ülke. İş adamları Türkiye'ye geldikleri zaman Türkiye'nin motivasyonu ile ve bu ülkelerle yaptığı ilişkiler çerçevesinde, buralara daha kolay ulaşma imkanına sahip olacaklar diye düşünüyorum."

Türkiye yabancı sermayeyi özellikle 2002'den itibaren bünyesine hızla çeken bir ülke konumuna geldiğini ifade eden Elitaş, "Türkiye 2002'den itibaren 165 milyar doların üzerinde yabancı sermayenin doğrudan yatırım yaptığı bir ülke haline geldi. 2016 yılında 15 milyar dolarlık bir yabancı sermaye girişi bekliyoruz" değerlendirmesini yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"15 milyar dolarlık yabancı sermaye girişi bekliyoruz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN